Ponad dwadzieścia lat temu w sieci pojawiły się pierwsze komiksy dostępne tylko za pośrednictwem Internetu. Wiele się od tamtego momentu zmieniło: przekształceniu uległa sama sieć, jej użytkownicy i publikowane w niej treści. Dotyczy to również komiksów, ich twórców i odbiorców. Pochylimy się więc nad ekranami naszych komputerów, tabletów i smartfonów i sprawdzimy, jak rozwijał i nadal rozwija się webkomiks. Kim są jego twórcy, a kim czytelnicy i gdzie też właściwie możemy ich spotkać.
Ale myli się ten, kto uważa, że interesuje nas jedynie komiks stricte sieciowy. Chcemy poszukać odpowiedzi na różne pytania: o wpływ sieci na tradycyjne, papierowe wydawnictwa oraz możliwości wykorzystania na papierze zdobyczy sieci; o to, w którym miejscu obie te formy publikacji – analogowa i cyfrowa – spotykają się, przecinają; czy są one dla siebie oparciem i uzupełnieniem, czy też stają w szranki o uwagę odbiorcy; a może w ogóle trafiają do zupełnie różnych osób?
Nikt nie potrafi zaprzeczyć znaczeniu i roli, jaką w dzisiejszych czasach odgrywa Internet. Tym bardziej więc ciekawi nas, jaki wpływ to medium ma na komiks, jak bardzo przesuwa jego granice i zmienia jego definicję. Liczymy na to, że w tej ciekawości nie jesteśmy osamotnieni, dlatego też zapraszamy do współpracy nad nowym numerem.
Na łamach numeru znajdzie się także miejsce na teksty spoza tematu przewodniego, dlatego serdecznie zachęcamy do przesyłania artykułów poświęconych szeroko rozumianej tematyce komiksowej. Natomiast wszystkich twórców i wszystkie twórczynie zapraszamy do nadsyłania grafik i krótkich komiksów inspirowanych motywem przewodnim; liczymy na to, że temat ten stanie się źródłem inspiracji dla wielu interesujących prac.