Komiksy poruszają praktycznie każdą możliwą tematykę. Wśród tej różnorodności istnieją także wspaniałe publikacje opisujące problemy o charakterze edukacyjnym i ekologicznym, a takim ciekawym tytułem jest zeszyt autorstwa Tomasza Samojlika pt. „Na ratunek mateczce Ziemi”.
Dr Tomasz Samojlik za dnia jest naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, a po godzinach tworzy pierwszorzędne komiksy podejmujące tematykę ekologiczna i zrównoważonego rozwoju, ale nie takie komiksiki na siłę, ale tworzy perełki pełne pasji, emocji i wzruszeń i śmieszne i ujmujące, z ogromną dozą przygody i przekazywania rezolutnej wiedzy.
Ten wybitny artysta był inspiratorem wydania niniejszego komiksu przez Związek Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej, przy wsparciu regionalnego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inspiratorem upowszechnienia, aby niniejszy zeszyt trafił do rąk uczniów z szkół województwa podlaskiego.
Edytorsko przepięknie wydrukowany zeszyt, na pachnącym bardzo ładnie papierze, zawiera w sobie historię, o tym jak trójka młodych przyjaciół, w sumie czwórka, ale nie będę za wiele zdradzał – starała się podjąć misję ekologiczną. Misję wyznaczyła im (podczas snu) sama Mateczka Ziemia, a do tego obdarzyła ich specjalnymi obręczami z zielonej mocy.
Świetnie opowiedziana historyjka, do tego idealnie skrojona w gusta młodego czytelnika, lecz i familijnego, pokazuje bardzo odpowiedzialnie, jak ważna jest segregacja śmieci, ale także walka z plastikiem i malutkie czyny, aby dbać o środowisko.
Tradycyjnie, Tomasz Samojlik - genialnie to wszystko poprowadził, dodał jeszcze w środku materiały edukacyjne i gry, ale przede wszystkim okrasił ten komiks, tym charakterystycznym dla niego obrazem świata przedstawionego, a widocznym w tych jego wyrazistych pracach graficznych.
Nie bez kozery dodam, iż Tomasz Samojlik ma swój unikalny i charakterystyczny styl graficzny, który jeśli raz zobaczysz to będziesz rozpoznawać zawsze.
Reasumując! Oceniając warstwę fabularną i rysunkową - nie można się do niczego doczepić. Tomaszowi Samojlikowi udało się ująć temat dogłębnie - pomimo, że treść została podana w takiej (zeszytowej) pigułce!
Ta komiksowa edukacyjna historia tłumaczy przyczyny i konsekwencje opisywanych zjawisk i zagrożeń ekologicznych. Pozwala zrozumieć złożone i dynamiczne procesy systemu działań człowieka na Ziemi.
Aczkolwiek najważniejszym aspektem przesłania tego komiksu jest ten fakt, iż mądrze, a nie po głupiemu kształtuje umysły młodych ludzi.
Zdecydowanie polecam!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
28.12.2019, 22:32 |