POKONAĆ MINOTAURA
Opowieścią o Tezeuszu wypełniony jest siódmy album z serii "Świat Mitów". Serii, która zadomowiła się już na naszym rynku.
I dobrze, bo to zgrabnie podane teksty z mitologii greckiej (głównie, choć jeden z poprzednich tomów traktował o Gilgameszu). Tym razem pani Clotilde Bruneau przybliża nam historię Tezeusa - syna władcy Aten Egeusza - który po latach spędzonych z matką rusza, by odszukać swego ojca. Po drodze dokonuje szeregu bohaterskich czynów pokonując m.in. Perifetesa, Sinisa czy Kerkyona. Jednak w mitologii znany jest głównie z zabicia Minotaura. Pół-człowieka, pół-byka zamieszkującego zbudowany na Krecie labirynt. Minotaura, któremu w ofierze składane są młode atenki i młodzi ateńczycy. I z tego, że pomogła mu Ariadna. Choć z ich związku wyszły - nomen omen - nici...
Zdrady, podstępki, mężne czyny. Ale też miłosne uniesienia, rozpacz czy gniew. To wszystko jest w mitach. To wszystko pojawia się także w ich komiksowej wersji. Clotilde Bruneau sprawnie posługuje się językiem komiksu, by w adaptacjach nie przynudzić. Tak prowadzi fabułę, by i zaprezentować istotę mitu, i dać szanse rysownikom na pokazanie swych graficznych możliwości.
A do pracy nad "Światem Mitów" zaproszono porządnych rzemieślników, którzy potrafią narysować i postacie w odpowiednich strojach, i mityczne stworzenia, i bogów, i pokazać kawałek antycznego świata. "Tezeuszem i Minotaurem" Mauro de Luca "wchodzi" udanie w grono rysowników serii - wcześniejsze tomy tworzyli Giulia Pellegrini, Giuseppe Baiguera, Pierre Taranzano, Giovanni Lorusso oraz Diego Oddi.
Dopełnieniem albumu tradycyjnie jest posłowie jakie przygotował Luc Ferry. Przybliża w nim postacie pojawiające się w komiksie, opowiada o symbolice pokazując też dzieła malarskie i rzeźbiarskie związane z Tezeuszem i Minotaurem.
Dla miłosników starożytności.
autor recenzji:
Mamoń
01.05.2023, 13:58 |