Album "Spełniony sen" o wiele wyjaśniającym podtytule "Rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina" to bardzo interesująca pozycja w komiksie regionalnym. "Spełniony sen" to publikacja wykonana na zlecenie Konstancińskiego Domu Kultury. Narysowana przez Łukasza Godlewskiego do scenariusza Bartka Biedrzyckiego to dzieło bardzo ciekawe, unikatowe i wyszukane. Jednak nie dla wszystkich. Dlaczego nie dla każdego? Zapraszam do lektury.
Z Warszawy do Konstancina jest blisko, a z warszawskiej dzielnicy Kabaty to przysłowiowy "rzut beretem". Pewna para wybrała się rowerami do Konstancina, do parku zdrojowego. Przy "kamieniu upamiętniającym hr. Witolda Skórzewskiego rozpoczyna się akcja komiksu. Ona znakomicie zorientowana w historii miejscowości, opowiada mu o początkach założenia Konstancina, od majątku Obory, po czasy nam bliższe, czasy zaborów, czas życia hrabiego.
Fabuła komiksu na szczęście nie używa wyświechtanego podróżowania w czasie. Tylko zgrabnie na zasadzie opowiadania bohaterki i narratorki przekazuje nam wiedzę. Przedstawia znajome miejsca miasteczka nad Jeziorką , zarówno historyczne jak i współczesne. Opierając się na faktach, Narratorka serwuje nam wiele przydatnych informacji z pierwszego okresu tworzenia się Konstancina.
Scenarzystą i pomysłodawcą wydania publikacji był Bartek Biedrzycki. Wykonał on ogromną pracę naukową, faktograficzną, sięgnął po wiele materiałów źródłowych. W publikacji tej znajdziecie wiele informacji dotyczących Konstancina, fakty i ciekawostki z pierwszego okresu tworzenia się obecnej tkanki miejskiej nad Jeziorką, a przede wszystkim poznacie koleje losu hrabiego Skórzewskiego.
Rysunki wykonał gdański artysta Łukasz Godlewski. Jego realistyczny styl rysunku, jego prace, są wykonane z polotem. Rysunki w komiksie uchwyciły tamte czasy. Artysta nie ustrzegł się jednak, błędu w proporcji, a mowa tu o kadrze z samochodem i opartym o niego Skórzewskim. Obserwując rozwój artystyczny Łukasza Godlewskiego od projektów 24h (organizowanych przez gdańską Pracowni Komiksu), po komiks Miłość, a także dla wydawnictwa Small Press widać, iż z każdym rokiem jego warsztat jest coraz lepszy. Progres jest zauważalny i ogromny, jego prace bardzo zacnie się prezentują w albumie "Spełniony sen". Jego realistyczny styl, można śmiało porównać do prac Krzysztofa Wyrzykowskiego.
Podsumowując, album powstał z okazji setnej rocznicy śmierci hrabiego. Jest to historyczna przypowieść o życiu bohatera, po części też jego biografia, opowieść o tym jak potrafił zrealizować swoje marzenia, stworzył nowoczesną miejscowość letniskową i wypoczynkową dla Warszawiaków. "Spełniony sen" to komiks dla poszukiwaczy wiedzy o Konstancinie, znających typografie terenu i dla mieszkańców, a także dla miłośników historii Mazowsza. (Osobiście zwróciłem uwagę na notkę o tym iż majątek w Oborach, był wybudowany przez mojego ulubionego architekta baroku Tylmana z Gameren, zwróciłem też uwagę na bliższe nam czasy, i nieznany mi fakt w budownictwie Władysława Marconiego, także mojego pupila. Dla znających temat architektury, takich smaczków w tym komiksie jest więcej.)
Dlaczego nie jest to publikacja dla każdego? Gdyż jest to pozycja bardzo hermetyczna i tylko znawcy tematu będą mogli w pełni docenić ten album (tzn. Varsavianiści, historycy, Konstancinianie). Dla reszty może być tzw. nudnym komiksem (spotkałem się z taką opinią). Jednak i takie komiksy są bardzo potrzebne, gdyż trafiają w pewną wyjątkową niszę edukują poprzez opowieści obrazkowe, promują swoje małe ojczyzny.
Komiks stając się ilustrowanym przewodnikiem historycznym pokazuje nam swoja uniwersalność i medialność. Polecam!
|
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
06.10.2013, 11:47 |