Koziorożec atakuje ponownie z wydawnictwem Sideca! Recenzja ta będzie nietypowa, nie jedna osoba uzna ją za spoiler, (proszę więc takie osoby, które bardzo nie lubią spoilerowania, o nie czytanie dalej). Recenzja ta pomoże nowym czytelnikom czytającym np. Wielką Kolekcje Komiksów Marvela, a także tym szukającym ciekawych kolekcji. Dlaczego warto zapoznać się z historią Koziorożca? Mam nadzieje, iż uda mi się zilustrować Wam tą serię, pokazać powiązania pomiędzy Rorkiem i Koziorożcem, a także przybliżyć ostatnio wydany tom pt. Atak.
(Przybliżę troszkę nietypowo, gdyż nie od początku, a od tomu trzeciego pt. Deliah. Dlaczego od tego albumu, a nie od pierwszego pt. Obiekt i drugiego pt. Elektryczność? Ponieważ nie chce spolerować maksymalnie, pewna tajemnica musi pozostać. Najważniejsze jest to, iż tom trzeci jest kluczowy, wręcz najważniejszy dla całego tzw. "świata Rorka", dla całej serii, nawet dwóch serii! Tu zawiązują się akcje, tu przecinają się ścieżki Rorka i Koziorożca i całej masy innych chojraków.) Zapraszam do lektury.
"Koziorożec to kolejne po słynnym Rorku dzieło Andreasa. Jak zwykle w przypadku tytułów tego twórcy, na czytelników czeka fascynująca fabuła poparta niezwykłą, pełną smaczków i symboliki oprawą graficzną. Odważne kadrowanie, niezwykła zabawa perspektywą, światłem i cieniem oraz oryginalne rozwiązania sprawiają, że do komiksu można wracać po wielokroć, za każdym razem odkrywając kolejne elementy tej niezwykłej układanki." Tak prezentuje się zapowiedź Koziorożca wyśmienitej pobocznej po Rorku serii Mistrza Andreasa Martensa.Kim jest twórca tego dzieła. Czas zapoznać się z biografią Mistrza: Andreas Martens urodził się 3 stycznia 1951 Weibenfels w Niemczech, skończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorffie, gdzie mieszka do tej pory. Studia w Akademii Św. Łukasza spowodowały zainteresowanie się komiksem. Kolejna droga artystyczna poprowadziła go do Akademii Saint Gilles, gdzie poznał rysownika Eddiego Paape, z którym zaczął tworzyć pierwsze opowieści obrazkowe. Efektem tej współpracy było opublikowanie komiksu Udolfo. Po wielu perturbacjach, w roku 1978 jego prace trafiły do słynnego magazynu "TinTin" w którym po raz pierwszy pojawił się Rork. Dalej poszło już z "górki" pojawiły się nowe serie, genialny Koziorożec, Arq, fenomenalny Cromwell Stone, Cyrrus-Mill, z pojedynczych one shotów wybitny Raffington Event, Coutoo. Andreas ma bardzo mocną pozycję na rynku europejskim, jest artystą docenionym. Jego hiperrealistyczny styl rysunku, dbałość o szczegóły, genialne kadrowanie, znakomity zmysł scenariuszowy, pełna kontrola nad fabułą, genialna wyobraźnia, to wszystko charakteryzuje prace Andreasa. Jest to Mistrz w każdym calu tworzenia komiksów. Nadal tworzy znakomite albumy. Warto zapoznać z jego dorobkiem na stronie: dossier-andreas.net.
W naszym kraju trzy wydawnictwa próbowały publikować komiksy z tzw. światów Rorka (chronologia poniżej) i z "nieznanych" przyczyn poległy. Dla Manzoku był to nawet element odrodzenia lub gwóźdź do trumny. Jak się okazało były to przedśmiertne drgawki tego edytora. Wydawnictwo w/(po) sekrecie "zmarło", podczas licytacji komorniczej, można tylko dodać - ciszej nad tą trumną. Niespodziewanie, bez jakiejkolwiek zapowiedzi pojawił się nowy gracz, który przejął dwie serie po tym dziwnym edytorze, a mowa tu o warszawskim wydawnictwie Sideca. Bezimienny astronom i detektyw powrócił! Co miesiąc będziemy dostawać po jedynym tomie Koziorożca. Szósty tom pt. "Atak", Mistrza Andreasa Martensa jest już dostępny w dobrych księgarniach.
Seria Koziorożec opowiada o przygodach jednego z drugoplanowych bohaterów "Rorka", jednakże po kolei, cykl Rork zadebiutował w Polsce na łamach magazynu "Komiks Fantastyka" w roku 1989 - zaprezentowano wtedy dwa pierwsze tomy serii: "Fragmenty i "Przejścia". Po latach seria wznowiona została przez wydawnictwo Twój Komiks . W albumie piątym Rorka zatytułowanym właśnie Koziorożec, pojawił się w pełnej krasie nasz bohater, nasz detektyw i astronom. Siódmy, ostatni album Rorka pt. "Powrót" ukazał się dzięki Manzoku i właśnie ten wydawca postanowił wydawać serię Koziorożec. Od roku 2007 -2012 opublikował pięć albumów "Koziorożca". Seria opowiadająca o przygodach jednego z drugoplanowych bohaterów "Rorka", stała się bestsellerem polskiego rynku komiksowego. Podsumowując ten wątek, "światy Rorka i Koziorożca" nie miały szczęścia do polskich wydawców.
Czas na przybliżenie zawartości fabuły poszczególnych tomów i powiązań pomiędzy albumami.
Deliah:
Kim jest… Deliah? Bogata, naiwna i żądna przygód dziedziczka czy też może wróżka nieświadoma drzemiących w niej mocy? Deliah Darkthorn jest owładnięta jedną myślą: odkrycia drzemiących w niej paranormalnych mocy. W tym celu szuka porady u magów, jasnowidzów i innych medium. Kiedy tajemnicze postacie podejmują próbę jej porwania jej ojciec prosi astrologa Koziorożca o zapewnienie jej bezpieczeństwa. Zadanie nie będzie proste. Konieczne będzie nie tylko wykrywanie spisków porywaczy ale również ochrona ludzi przed ojcem młodej bohaterki. Będzie musiał również uważać na swoją podopieczną, którą ciekawość pcha w ręce przeróżnych szarlatanów.
Ciekawostka: album „Deliah” opisuje wydarzenia, które nastąpiły przed Fragmentami (Rorka) i nasycony jest bohaterami z serii Rork. Oczywiście możemy się dowiedzieć jaki sposób bohaterka poznała Koziorożca i Rorka i co robiła w dolinie w której została znaleziona. Czy tajemnice zostaną odkryte? To album, który łączy obie serie Rorka i Koziorożca. To wg mnie jeden z trzech najlepszych albumów w świecie Rorka.
Sześcian numeryczny:
Głębiny morskie skrywają potężną moc, której istnienia nikt by nie podejrzewał. Astrolog Koziorożec i jego asystentka Ash Grey pomagają znanemu nam inspektorowi Azakovi w pościgu za tajemniczą łodzią podwodną. Tajemniczy obiekt prowadzi ich do źródła dziwnych świateł rozjaśniających głębiny. Na samym dnie dokonują zadziwiających odkryć. Koziorożec znajduje nie tylko tajemniczy sześcian ale musi również stawić czoła nowemu przeciwnikowi, z którym czuje się niewytłumaczalnie związany. Ciekawostka dla fanów. Jest to ostatni album Koziorożca, który opowiada o wydarzeniach poprzedzających te, opisane w "Powrocie" Rorka, a dziejący się równolegle z "Cmentarzyskiem Katedr".
Sekret:
Tym razem Koziorożec musi walczyć na wielu frontach: jego asystentka zostaje porwana a jego wrogowie, których dawno uznawał za martwych powracają z zaświatów. Pomiędzy zamaskowanymi porywaczami, którzy planują na niej okropne eksperymenty Ash Grey, asystentka Koziorożca, wydaje się rozpoznawać swojego zmarłego ojca. Wspierany przez tajnego agenta Rona Dominica, Koziorożec stara się wyjaśnić zagadkę tajemniczych zniknięć wśród ludu z kanałów i podejrzewa, że stoi za tym jeden z jego najbardziej zajadłych wrogów, którego dawno już uważał za zmarłego… Czy te sprawy są ze sobą połączone? Podczas gdy dziwny mężczyzna w kapeluszu śledzi coraz bardziej zadziwiające odkrycia Koziorożca, tajemniczy człowiek w płaszczu czuwa nad Ash i pomaga jej w ucieczce. Kim jest ta postać zostawiająca za sobą dziwne wizytówki? Ash to wie ale czy zdoła zachować ten sekret?
Atak:
"Koncept, tajna organizacja potężniejsza niż ktokolwiek mógł przypuszczać uderza precyzyjnie i zdecydowanie. Koziorożec oraz wielu mieszkańców Nowego Jorku, parających się parapsychologią zostaje schwytanych i zamkniętych w obozie. Wyrwani z własnych gabinetów i obserwatoriów, zostają wrzuceni w brutalną barakową rzeczywistość.
Zarządca obiektu - komendant Granitt nie pozostawia złudzeń, że dla więźniów nie ma miejsca w nowym lepszym świecie budowanym przez Koncept. Człowiek. który zdaje się wykorzystuje okoliczności w swojej prywatnej wojnie, a może tylko wierny członek organizacji, wykonujący swoje obowiązki najlepiej jak potrafi.
Jak społeczność mistyków odnajdzie się w nowej trudnej sytuacji? Czy metafizyczne zdolności, którymi dysponują wyzwolą chęć działania i przeciwstawienia się oprawcy czy wprost przeciwnie?"
Album "Atak" idealnie formatem pasuje do tych wydanych dotychczas przez Manzoku. Kredowy papier, ta sama czcionka co w poprzednich tomach, bez błędów gramatycznych, które zdarzały się u poprzedniego edytora, to wszystko można zapisać do plusów. Całość materiałów do druku, (nasycenie barw, jakość skanów), jest zdecydowanie lepszej próby niż te z Manzoku. Do tego comiesięczny cykl wydawniczy, czego można chcieć więcej, po prostu kibicuje! Wygląda na to, iż tym razem dzięki wydawnictwu Sideca, zgodnie z przysłowiem do trzech raz sztuka, uda się wydrukować wszystkie komiksy z "Koziem". Zdecydowanie polecam!
PS.
Dla leniwych chronologia światów: Rorka & Koziorożca.
Rork #1: Fragmenty 1989 Magazyn Komiks Fantastyka: K W C RSW Prasa-Książka-Ruch Rork #2: Przejścia 1989 Magazyn Komiks Fantastyka: K W C RSW Prasa-Książka-Ruch
Rork #1: Fragmenty 2001 Wydawnictwo Motopol Twój Komiks
Rork #2: Przejścia 2001 Wydawnictwo Motopol Twój Komiks
Rork #3: Cmentarzysko katedr 2002 Wydawnictwo Motopol Twój Komiks
Rork #5: Koziorożec 2003 Wydawnictwo Motopol Twój Komiks
Rork #6: Zejście 2005 Wydawnictwo Motopol Twój Komiks
Rork #7: Powrót 2007 Wydawnictwo Manzoku
Koziorożec #1: Obiekt 2007 Wydawnictwo Manzoku
Koziorożec #2: Elektryczność 2007 Wydawnictwo Manzoku
Koziorożec #3: Deliah 2008 Wydawnictwo Manzoku
Koziorożec #4: Sześcian numeryczny 2008 Wydawnictwo Manzoku
Koziorożec #5: Sekret 2012 Wydawnictwo Manzoku
Koziorożec #6: Atak 2013 Wydawnictwo Sideca
|
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
04.10.2013, 21:22 |