Po cichutku i trochę niespodziewanie w marcu br. wydany został (przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy) kolejny zeszyt z serii "Tajemnic D.A.G. Fabrik Bromberg". Zeszyt pt. „Bój o Bydgoszcz” swoistego serialu wojennego do scenariusza weterana Macieja Jasińskiego z rysunkami (obecnie najbardziej zapracowanego rysownika komiksów historycznych) Jacka Michalskiego prezentuje się niesamowicie, a wręcz genialnie. Dlaczego tak uważam? Chcesz poznać szczegóły? Zapraszam do lektury.
Burzliwe losy brytyjskiego komandosa i cichociemnego Johna Gardnera vel Jerzego Krajewskiego rozpalają ciekawość czytelników już po raz czwarty. Jak dobrze pamiętasz jego początkowym celem była jedna z największych fabryk zbrojeniowych D.A.G. Fabrik Bromberg.
Pracując w zakładach jako kierowca zbierał informacje o produkcji materiałów wybuchowych, angażował się w pomoc w ucieczkach brytyjskich jeńców, a także tropił, gdzie są prowadzone prace nad rakietami V1, ale także współdziałał z wieloma oddziałami Armii Krajowej. Zakochany w łączniczce Helenie o pseudonimie Rosiczka, jeszcze bardziej dla niej wykazywał się na polu chwały. Niczym żołnierz ze słynnego filmowego oddziału „Bękartów Wojny” wiele spraw wyjaśniał i tłumaczył niemieckim nazistom ostrym nożem! Nie było przebacz dla hitlerowskiego najeźdźcy! Tym mottem od zawsze kierował nasz John. Tymczasem nadchodził kres panowania Niemców, ale z drugiej strony – jedną zarazę zastąpiła druga - Sowiecka cholera. Nasz komandos znalazł się w samym środku tej zawieruchy.
Akcja tego tomu przeniesie Cię czytelniczko/czytelniku prosto w otchłań walk miejskich do 22 stycznia 1945 roku. W ten mroźny dzień przy minus 25 stopniach odjeżdża z Bydgoszczy ostatni pociąg transportowy z ludnością niemiecką. Wojna jest już przegrana, ale nadal Adolf krzyczy „Bronimy się do ostatniego żołnierza”, a do tego morduje rękami SS. Dzień wcześniej wojska 65 Armii generała Pawła Iwanowicza Batowa, wspierane przez 1 Gwardyjski Korpus Pancerny gen. Michaiła Panowa wkroczyły do Nowego Miasta Lubawskiego, Rypina, Inowrocławia. W tej okolicy wykorzystując umocnienia linii Drwęcy jeszcze grenadierzy SS nadal stawiają opór w Brodnicy, jednakże główny cios uderzenia Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej (podzielonego na trzy Fronty Białoruskie, I Front Ukraiński oraz oddziały Wojska Polskiego) skupia się na linii Inowrocław – Łabiszyn. Tymczasem w Bydgoszczy hitlerowcy przygotowują się do długotrwałej obrony. Idąc za "głosem Hitlera" zaminowali mosty, ustawiają ciężkie karabiny, działa, lecz również nie zaprzestają produkcji w D.A.G. Fabrik Bromberg.
John Gardner vel Jerzy Krajewski razem z Rosiczką oraz resztą tajnych struktur oporu widząc ten przebieg działań rusza z pomocą nacierającym wojskom Sowieckim. Nasz bohater weźmie udział w kolejnych akcjach dywersyjnych, spotka znajomego oficera SS... "CIACH", ale także weźmie udział w osłonie natarcia czołgów. Co jeszcze go czeka na froncie walk miejskich? Przekonaj się!"CIACH"!
Ocena!
Maciej Jasiński jest jednym z najlepszych scenarzystów w naszym kraju. Jest profesjonalistą poświęcającym mnóstwo czasu na badania i chronologiczne ujecie tematu oraz bardzo zręczne, logiczne, a wręcz perfekcyjne i nienachalne wprowadzenie wiedzy do opowieści komiksu. Nie inaczej przedstawia się oceniany zeszyt. „Bój o Bydgoszcz” nie zawodzi i ma w sobie wiele niespotykanych, a wręcz nietuzinkowych walorów. Np. gdybyś sięgnęła/sięgnął właśnie po ten tom, bez zapoznania z poprzednimi, możesz śmiało to zrobić, gdyż w tym tkwi geniusz Macieja Jasińskiego, iż potrafi w taki sposób operować narracją, iż każda z części jest w pewien sposób zamkniętą opowieścią historyczną. A dopiero przeczytana razem obrazuje w pełnej skali rozmach fikcyjnych bohaterów i sznyt przygody. W czasie lektury zwraca uwagę jeszcze jeden aspekt, a mianowicie, iż pięknie nawiązano do kolorowych zeszytów z czasów PRL tzn. „Kapitana Klossa”, „Podziemnego frontu”, „Dziecięciu z wielkiej ziemi”. W tym miejscu nie zapominajmy, że tamte komiksy mijały się z prawdą. Były komunistyczną tubą propagandową, przy której wszystko co przyszło z Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oznaczało – "haraszo". Na szczęście w serii D.A.G. Fabrik Bromberg mamy do czynienia z prawdziwym obrazem wydarzeń. Pozostał ten zarys pomysłu konstrukcji komiksu wojennego, owa rozrywkowość otoczki fabuły, ale oś narracji oparta została na faktach i prawdziwych wydarzeniach. Dzięki temu ma to swoją siłę oddziaływania, ale i czyta się przednio! Podsumowując ten wątek scenopis zachwyca!
Naturalnie nie byłoby tego efektu bez znakomitej oprawy graficznej weterana Jacka Michalskiego. Tym razem w całości wykonanej w tablecie. Aczkolwiek nie zmienia to faktu, iż nadal jego prace są najwyższej próby. Zrealizowane w hiperrealistycznym stylu prezentują się wystrzałowo. Wykonane z rozmachem z dopiętymi detalami , mocno ekspresyjne z wielopłaszczyznowymi kadrowaniami, z dopieszczonymi szczególikami i elementami z epoki - prezentują się cudownie!
Reasumując!
Czasy II Wojny Światowej są pierwszorzędnym temat do przedstawienia ich pod postacią opowieści komiksowych. Szczególnie, że ogrom fachowych źródeł, żyjący nadal świadkowie tych dramatycznych wydarzeń, podejście i pomoc instytucji, zachęcają do tworzenia tego typu publikacji. Wydawca i autorzy "Tajemnic D.A.G. Fabrik Bromberg, pokazali jak wzorcowo tworzyć takowe komiksy, zaś oceniany zeszyt potwierdza dobitnie ten fakt. „Bój o Bydgoszcz” nie zawodzi na żadnej linii: pięknie prezentuje się wizualnie, świetnie spaja poprzednie wątki, przenosi ogrom wiedzy, ale przede wszystkim daje radochę podczas czytania i oglądania. W taki sposób powstał zeszyt, (a zarazem wartościowy serial historyczny na światowym poziomie, a do tego wykonany z pomysłem, zaangażowaniem i profesjonalnie), który świetnie promuje Bydgoszcz, ale również trafi w gusta zagubionej w Smartphonie młodzieży. Nie wątpię, iż zachwycisz się nim, a oczekiwanie na kolejny tom będzie się Ci dłużyć niemiłosiernie. Mistrzostwo Świata!
Polecam!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
16.05.2017, 18:38 |