26 lutego 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” stał się hymnem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej, lecz historia powstania „Pieśni Legionów posiłkujących Lombardię” rozpoczęła się w 1797 roku. Dwa lata po trzecim rozbiorze, który wymazał całkowicie nasz piękny kraj z map Świata wydawało się wielu Polakom, że nie ma już nadziei. Jednak ostatni żyjący konfederaci Barscy i wszelacy patrioci wszelkimi środkami dążyli do odrodzenia wolnej Polski. Wśród nich był Józef Wybicki, w owym czasie roku pańskiego 1796 przebywający na emigracji we Francji. Wtedy postanowił wykorzystać swoje kontakty w strukturach dowodzenia francuskiej armii republikańskiej. Razem ze swoim przyjacielem gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim i wsparty przez loże oraz patriotów dostał zgodę od gen. Napoleona Bonaparte na utworzenie polskich jednostek wojskowych przy armii francuskiej na ziemi włoskiej. W tym miejscu - razem z polskim korpusem rozpoczęła się historia powstania naszego hymnu, którą w czytelny sposób przybliża komiks Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Opiniowany zeszyt rozpoczyna nową serię wydawniczą WCEO. Autorem scenariusza, oraz opracowania dydaktycznego jest historyczka Natalia Bujniewicz, a realistyczne rysunki wraz z kolorystyką wykonał doświadczony artysta Jacek Przybylski, zaś przy produkcji komiksu Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej współpracowało z wydawnictwem Zin Zin Press komiksynazamowienie.pl pod przewodnictwem Witolda Tkaczyka. Album jest dystrybuowany za darmo podczas eventów organizowanych przez WCEO, ale także można go przeczytać w formacie PDF klikając TUTAJ!
Publikacja rozprowadzana po raz pierwszy podczas tegorocznego dnia flagi jest znakomitym narzędziem edukacyjnym np. uzupełniającym szkolne lekcje i na pewno wizualizuje w prosty czytelny sposób motywy powstania naszego hymnu. Jakże jest to ważne w obecnych czasach, przy tylu zakręconych i zabieganych młodych osobach, gdzie wiele z nich śpiewa nasz hymn z błędami, ale także nie potrafi poprawnie wyrecytować czterech oficjalnych zwrotek, a nie wspominając o znajomości kanonicznej edycji składającej się z sześciu. „Mazurek Dąbrowskiego 1797” stanie się swoistym podręcznikiem na lekcjach historii, gdzie można wytłumaczyć młodzieży wszelakie konteksty oraz motywy i nawiązania np. do Czarnieckiego, „Dlaczego z Włoch?”, „Dlaczego Bonaparte?” itp. sprawy. Dodatkowo zeszyt ten powinien zostać przetłumaczony na obce języki, aby trafił w ręce zagranicznych turystów i na pewno powinien pojawić się w pierwszorzędnym Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Podsumowując! Mazurek Dąbrowskiego jest z pewnością utworem wyjątkowym dla każdego Polaka. Cieszy, iż historia jego powstania została pokazana zgodnie z faktami w graficznej opowieści. Aczkolwiek szkoda, iż tak krótkiej opowieści. Z drugiej strony, choć nie powala rozmachem - na pewno wypełnia pewną komiksową lukę w tym temacie.
Polecam!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
25.05.2017, 00:41 |