autor recenzji:
wkp
13.10.2018, 15:00 |
"100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości"! - to publikacja wspaniała i nietuzinkowa, a obok której nie przejdziesz obojętnie! Dlaczego tak uważam? Dowiesz się za momencik. Zapraszam do lektury recenzji.
"100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości" to naprawdę wyjątkowa komiksowa publikacja historyczna, a wydana przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Prace nad tym tytułem trwały ponad rok i od samego początku ekipę warszawskiego wydawcy wspierała grupa znamienitych komiksiarzy, a związanych z Conturem i z organizacją Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Przewodził im sam dyrektor Adam Radoń, który wsparty wieloma personami z naszego komiksowa, zebrał prawdziwą śmietankę kochająca „Sztukę Komiksu”. Na tegorocznym MFKiG odbyła się premiera niniejszej antologii, a będącej prezentacją możliwości najlepszych polskich rysowników i scenarzystów. W skład 232-stronicowego wydania weszło 17 nowel o tematyce związanej z wydarzeniami tuż przed odzyskaniem przez nasz piękny kraj niepodległości oraz kilkadziesiąt profesjonalnie napisanych tekstów naukowych na ten temat, ale także tekstów o samej historii komiksu, czy też wspominających o Festiwalu Komiksu Historycznego, a którego piszący te słowa jest pomysłodawcą. Malutka duma:).
Idąc za spisem treści - album ten składa się 17 (pierwszorzędnych) komiksowych nowelek. Rozpoczyna go jednoplanszówka samego arcymistrza Papcia Chmiela. A następna jest wyrazista i precyzyjna praca do scenariusza Michała Derlackiego i w oprawie weterana Marka Szyszki pt. „Pierwsza krew", która obrazuje wejście wojsk polskich do Kielc, ale także dramat bratobójczych walk.
Janusz Wyrzykowski (rys.) i Paweł Chmielewski (scen.) w opowieści „Paderewski w Białym Domu” ukazali w realistycznej historii, jak wyglądały zabiegi dyplomatyczne naszego wybitnego wirtuoza, a które doprowadziły do przekonania światowej opinii publicznej do optowania za narodem Polskim i jego niepodległością.
W kolejnej historyjce wykonanej w hiperrealistycznym stylu graficznym przez Artura Chochowskiego znakomity scenarzysta i wydawca Robert Zaręba opowiedział mocno i bardzo czytelnie o „Upadku zaborców”. Nie zabrakło także w tej antologii pracy samego Zbigniewa Kasprzaka, a do której scenopis stworzył Tomasz Kołodziejczak. „Pierwsza lekcja”, bo o tej nowelce mowa, to historia życiowa i mocno enigmatyczna. W całym tym zbiorku nie zabrakło także mistrza scenopisu Macieja Parowskiego, którego w opowieści „Jeszcze raz w Polsce” wsparł obdarzony charakterystycznym cartoonowym stylem sam Tomasz Niewiadomski. A takich mistrzowskich komiksów jest tu full i nie sposób ich wszystkich opisać, a tym bardziej po co mam Ci psuć radochę z lektury.
Aczkolwiek z ogromną przyjemnością z imienia i nazwiska wymienię kolejnych wybitnych twórców z tej pierwszorzędnej antologii, a są to: Berenika Kołomycka (rys.), Paweł Niewiadomy (scen.), Przemysław Kłosin (rys.), Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy (scen.), Jacek Michalski (rys.), Maciej Jasiński (scen.), Aleksandra Czubek-Spanowicz (rys.), Grzegorz Janusz (scen.), Krzysztof Budziejewski (rys.), Witold Tkaczyk (scen.), Katarzyna Babis, Andrzej Łaski (rys.), Andrzej O. Nowakowski (rys.), Bogusław Polch (rys.), Wojciech Bem (tusz), Jacek Przybylski (rys.), Daniel Gizicki (scen.), Paweł Zych (rys.), Bartosz Sztybor (scen.)! A nie dość tego owo komiksowe tomiszcze zostało wzbogacone o 8 artykułów publicystycznych autorstwa wybitnych historyków, pisarzy, językoznawców, badaczy, twórców i krytyków komiksu, a mianowicie Prof. Jerzego Kochanowskiego, a nawet językoznawcy Prof. Jerzego Bralczyka. Nie zabrakło także tekstu najlepszego w Polsce teoretyka "Sztuki Komiksu", a mianowicie Prof. Jerzego Szyłaka! Wśród zamieszczonych artykułów zwrócisz także uwagę na wspaniały tekst Adama Ruska, a opisujący wydarzenia związane z powstaniem we Lwowie pierwszego polskiego komiksu. Miłą lekturę odnajdziesz także w pracach Witolda Tkaczyka, Macieja Parowskiego, Prof. Janusza Morbitzera i Dr Wojciecha Birka.
Prawie na sam koniec warto napisać o samej edycji. Pozycja ta, wypisz i wymaluj formatem wydania przypomina opublikowaną w 2007 roku antologię z Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „44”. To taka sama wielkość, przybliżona ilość stron, grzbiecik, ten sam styl złożenia (metody numeracji stron), taka sama gramatura okładki i papieru, a na której wydrukowane są cz-b i kolorowe prace. Nadmienić należy, iż dobór kursyw jest ciekawy i zróżnicowany. A owe czcionki pasują do danej opowieści, ale jeszcze oryginalne wklejki na okładkach z mapą rozbiorowej Polski tworzą taki intrygujący i zachęcający do lektury klimacik.
Podsumowując! Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne spisało się na medal! Bo wśród wielu komiksowych publikacji ukazujących się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - wydali tytuł, który czyta się znakomicie i zachwyca pod każdym względem! Z tego powodu i z tej przyczyny tytuł ten powinien znaleźć się w Twojej i w Twojej, a w Twojej to koniecznie biblioteczce!
Zdecydowanie polecam!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
05.10.2018, 12:00 |