Komiksy regionalne, a zarazem historyczne stały się ważnym elementem promocyjnym bardzo wielu miast. Aczkolwiek tworzone na zamówienie prezentują rożny, nierówny poziom, przez co w najlepszym wypadku oddane zostają w ręce uczniów, a w najgorszym kończą w piwnicach i archiwach urzędów. Są jednak takie tytuły, które odcisnęły pozytywne piętno w polskim komiksie. Zdecydowanie na taką pozytywną listę powinno się wpisać „Tragedyję Płocką ”, o fabularnie dużo mówiącym podtytule: ”Legenda o zazdrości księcia Siemowita rymem i obrazem przedstawiona”. Jest to pozycja wydana przez Płocką Galerię Sztuki.
A jak prezentuje się komiksowa fabuła oparta na klechdzie o Ziemowicie III, księciu Płocka i władcy Mazowsza? Tajemniczy kuglarze przybywają do Płocka. Przedstawienie czas zacząć, a będzie to historia z tych zwanych obecnie tajemnicą poliszynela, osnutych w klimatach szekspirowskiej tragedii. O postępkach księcia wobec swojej żony i syna opowiedzą trzej komedianci. Kim są, skąd wiedzą w takich szczegółach o największych tajemnicach okrutnego władcy? Tajemnice czas rozwiązać, przedstawienie musi trwać.
Dlaczego ten komiks jest tak wyjątkowy? Po pierwsze zrobiła go dwójka reprezentujących światowy poziom artystów. Scenariusz napisał Grzegorz Janusz, a rysunki wykonał Jacek Frąś. Tematem komiksu, jest legendarna postać Siemowita III księcia Płocka i władcy Mazowsza w latach 1370-1381. Władcy okrutnego ale zarazem ambitnego, który doprowadził do zjednoczenia ziem Mazowsza. Scenarzysta pokazał swój ogromny kunszt, poprowadzi akcje na kilku płaszczyznach, delikatnie opierając ją na faktach historycznych, spiął to świetnymi dialogami, nawet rymowankami. To akurat nie jest zaskoczenie w pracy Grzegorza Janusza. Jest to twórca wszechstronny, uzdolniony i genialny, o ogromnej wyobraźni, co pokazał w tym albumie, oczywiście w sukurs poszedł mu - dorównał mu rysownik. Jego prace są przejrzyste, realistycznie piękne, perfekcyjnie kadrowane. Opowieść o okrutnym księciu, jego tajemnicach zadowoli zarówno miłośników ziemi płockiej, jak i osoby interesujące się komiksem historycznym, a nawet zwykłych niedzielnych czytaczy. Takie pokazanie historii, taka promocja Płocka, działa na wyobraźnię i wg mnie jest wzorem w tworzeniu komiksów regionalnych.
Po drugie w sprawie edytorskiej wyjątkowości, formatu opublikowania „Tragedyji Płockiej”. Tak unikatowego wydania nie spotkacie nigdzie więcej. Album wydrukowano w formacie 270 na 270 mm, do tego sposób wykonania, każda strona to cienka zagięta tektura przyszyta i przyklejona do grubego grzbietu, pomimo, iż album ma 28 stron wygląda mocarnie. To nie koniec niespodzianek wewnątrz znajduje się jeszcze mniejsza książeczka autorstwa Małgorzaty Kwiatkowskiej pt. „Dzieje Siemowita III Piasta Płockiego urodzonego przed 1313 r. – zmarłego w 1381 r.” Jej zawartość to bardzo fachowe opracowanie historyczne przedstawiająca sylwetkę Ziemowita III, bardzo fajnie dopisano w niej przypisy. To nie koniec niespodzianek edytorskich, do każdego wydania komiksu dołączona jest wewnątrz włożona kopia monety z czasów Ziemowita IV. Na awersie Moneta Semowti a na rewersie - Dusis Mazowie. Coś pięknego. Dodam jeszcze, iż komiks pachnie. Pachnie jak w muzeum, to nie żart, kto ma ten wącha. :) Sprawdzane na czterech egzemplarzach! Prawdopodobnie nie ma na całym świecie stricte w takim stylu wykonanego albumu.
Po trzecie, zdecydowanie polecam!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
28.09.2013, 20:50 |