Niebieskie pigułki to autobiograficzna historia związku młodego mężczyzny z kobietą zarażoną wirusem HIV, której synek również jest nosicielem wirusa. Wraz z bohaterami mamy okazję poznać zarówno mity i stereotypy dotyczące AIDS, jak i inny - bardziej "ludzki" wymiar dżumy XX wieku. Dzięki dynamicznym i oryginalnym rysunkom oraz niebanalnej fabule odkrywamy, iż pozytywny wynik testu na obecność wirusa HIV nie musi od razu oznaczać samotnego oczekiwania na uaktywnienie się choroby, lecz może stanowić początek nowego życia u boku kochającego partnera czy partnerki. Bohaterowie komiksu Peetersa zarażają nas swoim optymizmem. Zawarty w Niebieskich pigułkach opis sytuacji z ich życia ukazuje, iż nawet zmagania z wirusem HIV mogą stać się częścią codziennej rutyny.
Niebieskie pigułki zdobyły pierwszą nagrodę polskiej edycji Festiwalu Alph-Art, na którym jury złożone z uczniów liceów dwujęzycznych z Krakowa, Katowic, Gdyni, Poznania, Wrocławia i Warszawy oceniali siedem komiksów wydanych we Francji w 2001 r. i nominowanych do francuskiej nagrody Alph-Art w kategorii najlepszy album.
Młodzi jurorzy postanowili nagrodzić komiks Peetersa ponieważ "mówi o życiu i pokazuje jego prawdziwe oblicze, ugruntowuje wiarę w siłę miłości i celowość poświęcania się dla innej osoby. Ten album to dzieło bardzo osobiste, a wreszcie historia, która może zdarzyć się każdemu" - powiedział przewodniczący jury Andrzej Visentini.
Polska edycja nagrody Alph-Art została zorganizowana z Inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie. We Francji nagroda ta jest przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Angouleme - najstarszej tego typu imprezy na świecie, organizowanej od 1974 roku. Frederik Peeters będzie gościem na tegorocznej polskiej edycji Alph-Art, która odbędzie się 18 stycznia w siedzibie Instytutu Francuskiego oraz w kinie Mikro. Wtedy też będzie miała miejsce premiera polskiego wydania Niebieskich pigułek, podczas której autor spotka się z czytelnikami.