Emil Aumbach w niewyjaśnionych okolicznościach utracił pamięć. Poprzez utrwalanie wydarzeń na taśmie magnetofonowej próbuje dotrzeć do zatartych wspomnień. I wszystko skończyłoby się happy endem, gdyby nie Filip Stix i mięsna kobieta-potwór, którzy psychicznym terrorem i manipulacją zmuszają go do naprawy urządzenia zwanego „stacją kontrolną”. Ale czy na pewno to Aumbach jest tutaj ofiarą? Tymczasem Eryk Horowitz i jego myślący, szukający seksualnych podniet wynalazek odkrywają nieliniowość czasu. Preludium do końca Rzeczywistości... 44 strony miażdżącego umysł szaleństwa.
Komiks jest inspirowany amerykańskimi i polskimi wydaniami zeszytowymi z lat '90 i sugerowany jest dla Dojrzałego Czytelnika. Opowiada historię starcia ludzi/istot/idei, których niezwykła proweniencja pozwala im na kontrolę i dosłowne kształtowanie/zniekształcanie Rzeczywistości. Formalnie komiks odnosi się do wcześniejszych działań Jakuba Kiyuca w dziedzinie plastycznych instalacji przestrzennych oraz obiektów „umiejscowionych” w świecie po nuklearnej zagładzie.
Wydarzenia z CMP: Konstrukt i później z serii CMP budowane są według schematu umieszczonego w pierwszej części CMP: Konstrukt.