Na początku 2004 roku w redakcji stołecznego oddziału "Gazety Wyborczej" pojawił się pomysł, by dokumentować życie Warszawy przy pomocy komiksu. Udział w tym przedsięwzięciu zaproponowano Przemkowi Truścińskiemu, który miał zająć się stroną graficzną, podczas gdy za scenariusze odpowiedzialni byli znani dziennikarze Wyborczej - Tomek Kwaśniewski (autor m.in. Dziennika ciężarowca) i Alex Kłoś (współautor dokumentalnego filmu o Stanisławie Grzesiuku).
W zamierzeniu, konsekwentnie realizowanym, bohaterami komiksu nie miały być znane postaci - gwiazdy, politycy, czy sportowcy - ale zwykli mieszkańcy stolicy. Komiks nie miał też poruszać tematów aktualnych a raczej starać się uchwycić specyficzny nastrój i klimat Warszawy, jej niesamowitą różnorodność.
W tych komiksowych reportażach tria Truściński, Kwaśniewski, Kłoś pojawiali się więc strażacy, kolejarze, ekspedientki, pielęgniarki, kanalarze, sprzedawczynie, wróżki i dziesiątki innych profesji. Opowiadali o sobie, swojej pracy, życiu a z tej mozaiki postaci, dzięki dziennikarskim talentom autorów Komiksu W-wa, udało się stworzyć jeden z najoryginalniejszych portretów nie tylko Warszawy, ale całej Polski ostatnich lat.
W albumie Komiks W-wa znajdą się prawie wszystkie z ok. 150 odcinków, które ukazywały się się przez ponad 4 lat na łamach Gazety Stołecznej. Publikacja ta będzie też podsumowaniem tego nietypowego komiksowo-dziennikarskiego projektu. Okazało się bowiem, że ostatni odcinek z roku 2008 był także ostatnim odcinkiem cyklu w ogóle.