"Tybet. Historie prawdziwe" to album autentycznie zaangażowany społecznie i jednocześnie pierwsza taka w Polsce unikatowa publikacja poświęcona Tybetowi. Sześć nowel graficznych opartych na prawdziwych opowieściach tybetańskich uchodźców, porusza na wskroś. Scenariusz napisało samo życie, a na "papier" przelał Nikodem Cabała i Ryszard (Długi).
W komiksie poznajemy losy Panczenlamy, Dziamjanga, Yeshego, Dawy, Sangmo i Ngałang, dzieci Tybetu, które mając w sercach wolność, muszą walczyć heroicznie o byt i tożsamość narodową. W 1950 r. Chińska Armia Ludowa zaatakowała i zdobyła Tybet. Chińczycy twierdzą do tej pory, że Tybet zawsze był częścią Chin, opierają to na faktach z okresu, kiedy Chiny i Tybet były częścią mocarstwa mongolskiego. Historia współczesnego Tybetu to czas okupacji, łamania praw człowieka, tortur i niszczenia unikalnego dziedzictwa kulturowego. W albumie znajdziecie przejmującą "Historię mniszki" którą uwolniono tylko dzięki podpisom z Amnesty International, ale także wzruszającą "Drogę do szkoły", straszną - brutalną "Kontrolę graniczną" i wiele więcej, opowiedziane w nowelach graficznych z inteligentnym przekazem. Podpowiadającym także jak nieść pomoc Tybetańczykom. Album ten, tak po ludzku przybliża tematykę praw dziecka i ukazuje skalę ich naruszeń w Tybecie. Co najważniejsze oparty jest na faktach, raportach, opracowaniach, dokumentach źródłowych, dlatego jest tak wyjątkowy i tak prawdziwie przejmujący. Sześć rożnych historii, mnóstwo ludzkich zachowań, godności, ale i dramatów, narysowanych rysunkiem realistycznym, nacechowanym niekiedy także elementami groteskowości w grafice, pokazującym w ten sposób wrogość, zło Chińczyków. Namalowany w kolorach nadających moc i klimat opowieści, białym, czarnym, krwisto czerwonym. Nikodem Cabała i Ryszard "Długi" Dąbrowski pokazali tym komiksem swoje inne ukryte oblicze, artystów mocno zaangażowanych w akcję ideową. Twórców o ogromnym altruizmie, mających zdolności, doświadczenie i tzw. warsztat.
"Tybet. Historie prawdziwe" wydała warszawska Fundacja Inna Przestrzeń, w małym poręcznym formacie, na kredowym papierze, do tego z idealnie dobraną czcionką i bez błędów ortograficznych. Komiks jest bardzo dobrze złożony, pomiędzy poszczególnymi opowieściami kluczowe informacje, wyjaśnienia zagadnień; o prawach dziecka, o prawach człowieka itp. plus fachowy słowniczek.
Jest to publikacja darmowa, którą możecie pobrać w siedzibie fundacji lub przeczytać na stronie ratujtybet.org w formie pdfa. Warto jednak wesprzeć działania fundacji darowizną, dane jak to zrobić na podanej stronie. Szczególnie, iż przełoży się to na pomoc humanitarną dla ludności Tybetu.
Zdecydowanie polecam!
|
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
20.09.2013, 16:44 |