|   INFORMACJE   |     SZUKAJ   |     ZALOGUJ SIĘ   |     |  
  |   INFORMACJE   |     SZUKAJ   |     ZALOGUJ SIĘ   |     |  
WAK - Wielkie Archiwum Komiksu
  |   INFORMACJE   |     SZUKAJ   |     ZALOGUJ SIĘ   |     |  
  |   INFORMACJE   |     SZUKAJ   |     ZALOGUJ SIĘ   |     |  
WAK - Wielkie Archiwum Komiksu
WAK - Wielkie Archiwum Komiksu
Wielkie Archiwum Komiksu

RECENZJA WYBRANEJ POZYCJI

4168
Legendy Lubelskie #2 - Sen Leszka Czarnego [2014]
seria / numer:
tytuł:
Sen Leszka Czarnego
rodzaj pozycji:
scenariusz:
rysunki:
format wydania:
190 x 270 mm
rodzaj papieru:
kredowy
rodzaj oprawy:
miękka
rodzaj druku:
kolor
liczba stron:
12
wydawca polski / rok wydania:
wydawca oryginału:
nie dotyczy
cena:
8,50 zł
podziel się recenzją:
recenzje do pozycji [1]:
Lublin to miasto komiksu i komiksiarzy! Maciej Pałka, Daniel Grzeszkiewicz, Katarzyna Babis, Dominik Szcześniak, Hubert Ronek, po przeprowadzce Michał Misztal, Jakub Kiyuc. Lublin komiksem stoi, to polski komiksowy gród wszech miar i wszech rzeczy - to tu odbywał się Trach, odbywa się LeSZeK, i stąd wywodzi się Ryszard "Likwidator" Dąbrowski. Mieszkają tu ilustratorzy tworzący np. dla lubelskiej Fabryki słów (oficyna ta wydała komiksy „Dobić Dziada” i „Krasnoludy”). To także największe miasto wschodniej Polski. Miasto studentów i różnorodności kultur, narodów i religii. W komiksowym Lublinie odbyła się - w sensie drukarskim pierwsza próba przywrócenia przeze mnie i Daniela Grzeszkiewicza zeszytówek - albumikiem „X2”... a, także rewitalizacja zeszytówek na cały kraj (do saloników prasowych Ruch, Inmedio), przez Jakuba Kiyuca z Wydawnictwem Czarna Materia. Komiksowy Lublin to działania całego środowiska, fandomu związanego z Cytadelą Syriusza (np.akcja 24hourcomicsday.com po lubelsku), z portalem Paradoks, magazynem Ziniol.

Jednak niewiele osób wie... nawet ludzi komiksu z tej miejscowości, że na obrzeżach miasta w Prawiednikach "ukrywa się" i tworzy jeszcze jeden bardzo utalentowany twórca - Tomasz Wilczkiewicz.

W "sieci" informacji o tym twórcy dużo nie znajdziecie. Jednak po cichutku, swoimi ścieżkami obserwowałem jego drogę artystyczną. Dlatego pozwolę sobie chronologicznie ją przybliżyć, a także zrecenzować komiks "Sen Leszka Czarnego”. Wydany w marcu br. przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. (Dlaczego akurat ten tytuł? Odpowiedź jest prosta, najbardziej przypadł mi do gustu, i pokazuje w szerszym aspekcie kunszt autora.) Zapraszam do lektury.

Tomasz Wilczkiewicz to autor nie sztampowy, rozdarty pomiędzy miłością do ilustracji satyrycznej (gazetowej), a komiksem. Od początku swojej pracy zawodowej związany z Dziennikiem Wschodnim i Tygodnikiem Angora, gdzie jego rysunki satyryczne uzupełniały i uzupełniają ważne artykuły dotyczące bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie. Współpracował z Expresem Wieczornym, wieloma lokalnymi gazetami i dziennikami (Gorzów, Poznań, Warszawa... cała Polska). Zdobywca wyróżnienia & nagrody na legnickim Satyrykonie - artysta ceniony, znany w całym kraju, pracowity, uzdolniony, choć trzeba przyznać, że bardzo skromny, twórca komiksów, a jednak nie znany komiksiarzom.
Tomasz Wilczkiewicz rozpoczął swoją drogę komiksową w roku 1990 albumikiem „W pustyni i w puszczy" z wydawnictwa Unipress. Notabene tego samego, które wydało „Historię wyssaną z sopla lodu” Jeana Dufauxa i Tadeusza Baranowskiego. Kolejną ciekawostką jest to, iż adaptacji scenariusza debiutanckiego tytułu dokonał dr. Jacek Dąbała - znany obecnie literaturoznawca, antropolog mediów, powieściopisarz i scenarzysta. Kolejnym komiksem Wilczkiewicza był wydany w tym samym roku przez Zakład Wydawniczy Laser-Graf albumik, „Mały Apacz czyli Dzieciństwo Winnetou”(obecnie kolekcjonerski mega unikat - zresztą autor przyznał mi się sam, iż nie posiada własnego egzemplarza, gdyz nakład tego komiksu był malutki, a planowany dodruk nie doszedł do skutku).
Minęło dużo latek, i w roku 2010, podczas zorganizowanych także przeze mnie II Lubelskich Spotkań z Komiksem, przypadkowo po godzinach, zwiedzając urokliwy Lublin, w kamieniczce Informacji Turystycznej na ulicy Jezuickiej odnalazłem albumiki artysty opublikowane przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin tzn. „Legendę o czarciej łapie” i „Unia Lubelska czyli: Tajemnica zaginionej pieczęci”. Komiks o Unii... wydano także w czterech obcojęzycznych wersjach, angielskiej, litewskiej, portugalskiej, niemieckiej.

Minęły kolejne cztery lata i w roku 2014 pojawiły się następne pozycje autora, tym razem wydane przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną z serii Legendy Lubelskie - „Kamień nieszczęścia”, „Sen Leszka Czarnego”, „O nazwie i herbie Lublina”, oraz „Legenda o fortunie”. Przed wakacjami br. zostanie wydana nowa wersja, tzn. jeszcze raz narysowana „Legendy o czarciej łapie”. Ciekawostką jest to, iż pierwszy albumik z tej serii pt.„Kamień nieszczęścia” był wykonany w całości już w roku 2010, lecz nie został wtedy wydrukowany. Dzięki przypadkowi (jednak szczęśliwemu) jako gotowy materiał trafił w przychylne ręce (oko) szefowej LROT Doroty Lachowskiej. Seria ta powstała na kanwie sukcesu wycieczek organizowanych przez LROT „Szlakiem Legend Lubelskich”. Podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście przewodnicy zapoznawali zwiedzających z historią miasta, wykorzystując w tym celu najpopularniejsze lubelskie legendy. Zauważono, że podczas wycieczek uczestnicy dopytują się o komiksy, które pozwoliłyby utrwalić historię miasta i byłyby wspaniałą pamiątką z pobytu w Lublinie. Na kanwie zainteresowania, coraz większej rozpoznawalności, popularności, docenienia naszego medium - tak właśnie pojawiła się na rynku wydawniczym komiksowa seria „Legendy Lubelskie”.

Jak w takim razie przedstawia się jedna z tych pozycji pt. „Sen Leszka Czarnego”?
Pod względem edytorskim zeszycik demonstruje się pierwszorzędnie; kredowy papier, gruba kredowa okładka, (sama kompozycja okładki prezentuje się pięknie, ma ona duże walory artystyczne, estetyczne, ma atuty przemyślanego zaplanowania np. zręcznie schowany w dolnym prawym rogu znaczek loga Legend Lubelskich), środek dobrze złożony, zastosowano w albumiku zabieg, iż wszystkie teksty dialogowe zapisano z dużej litery, natomiast wszelkie opisy z małej, choć niestety liternictwo to klasyczny Comic Sans MS. Na szczęście to wszystko komponuje się z ilustracjami artysty.

Tomasz Wilczkiewicz (poza swoim debiutem) jest sam sobie scenarzystą i rysownikiem. Tym razem podjął się przybliżenia lubelskiej legendy o Leszku Czarnym. Zainicjował przybliżenie mitu o historycznie żyjącym polskim księciu (ur. ok. 1241, zm. 30 września 1288), którego los rzucił w ten rejon. Każda opowieść ma swój początek, a ta rozpoczyna się XIII, kiedy Lublin był niewielkim grodem położnym na dzisiejszym wzgórzu zamkowym, a ziemie były nękane przez hordy Litwinów, Tatarów i Jadźwingów. Leszek Czarny, możnowładca krakowski rusza miastu na pomoc. Droga z Krakowa jest długa, kręta i prowadzi przez niezmierzone bory. Gdy wojska władcy w końcu docierają nad Bystrzycę, wroga już nie ma - uciekł na wieść o nadchodzących hufcach książęcych. Gdy władca zasnął na wzgórzu pod dębem we śnie przyszedł do niego Archanioł Michał i nakazał...

Resztę opowieści nie zdradzę, odnajdziecie ją w komiksie, lub w publikacjach, i w uroczych zakątkach tego miasta, w okolicach ruin fary pod wezwaniem św. Michała.

Oprawę wizualną stworzoną przez Tomasza Wilczkiewicza można porównać do prac Sławka Kiełbusa. Na pewno przypomina stylem rysunku i kolorystyką prace wspomnianego autora. Po pierwszym spojrzeniu w zeszyt, od razu zauważa się, iż jest to album familijny. Wyraziste i barwne plansze, nasuwają skojarzenie z kreskówkami. Wilczkiewicz ma smykałkę, umiejętności, potrafi odnaleźć się pomiędzy cartonnowością, a realizmem - do tego nie zatracając proporcji pracy w kadrze. Nie stroni od pokazywania rysunkiem humorystycznych sytuacji, przerysowywania i celowego wprowadzania w plany dysharmonii. Ten zabieg sprawia, że od razu patrząc na plansze wiemy kto jest dobry, a kto zły, lecz także dzięki temu fortelowi walki, sceny bitewne w przystępny sposób podane są młodym ludziom, bez epatowania brutalnością.
Tomasz Wilczkiewicz tworzy swoje dzieła w klasyczny sposób tzn. piórko, tusz + ekolina plus technika własna, czyli całość spięta talentem. Następnie artysta skanuje prace, i w komputerze dopracowuje szczegóły drugiego planu.
Trzeba przyznać, iż zręcznie wykorzystuje zdjęcia (np. zabytków; kamieniczek, kościołów) i na tym poziomie w jego wykonaniu wypada to uroczo, lecz niestety niektóre tła: szczególnie horyzonty i chmury wyglądają brzydko(jakby wklejone z fotografii), są zbyt komputerowe - psują efektowność grafiki (na myśl przychodzi pierwszy „Kamień Przeznaczenia” Tomka Kleszcza).

Podsumowując. „Sen Leszka Czarnego” ma w sobie swój szyk. Albumik czyta się płynnie i z przyjemnością. Artysta pięknie ujął temat. Widać, iż świetnie czuje się w scenach batalistycznych, ma swój rozpoznawalny styl i trzeba przyznać, że rozumie jak sprawnie i interesująco poprowadzić narrację w opowieści obrazkowej. „Sen Leszka Czarnego” (i cała seria „Legend Lubelskich”) elegancko przybliża regionalne klechdy, a także prawdziwe historyczne wydarzenia, pokazuje barwnie miejsca związane z pięknym grodem nad Bystrzycą. Lublin położony wśród malowniczego krajobrazu, pełnego wąwozów, baśniowych lasów i urokliwych jezior, (z własnym zalewem Zemborzyckim) ma także swoją komiksową serię - wykonywaną z pasją przez znamienitego artystę - profesjonalistę w każdym calu - Tomasza Wilczkiewicza!
Tak należy promować miasto, tak promuje się sztukę komiksu.

Zdecydowanie polecam!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
06.06.2014, 01:48

RECENZENCI

BroosLi
[7]
Charles Monroe
[17]
Chudi_X
[3]
Dariusz Cybulski
[442]
Edward Weaver
[2]
Joan_Johnson
[1]
Mamoń
[1091]
McAgnes
[1]
Modli
[1]
MonimePL
[146]
Percival
[2]
Ronin
[3]
Warlock
[4]
wkp
[2379]
KOMIKSY, MANGI, CZASOPISMA, KSIĄŻKI, ARTBOOKI, FIGURKI, GADŻETY I INNE
Komiksiarnia
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przypominamy, iż do czasu uzupełnienia bazy danych nowej wersji strony informacje o starszych pozycjach znajdziecie na łamach poprzedniej wersji witryny:
Old WAK!
Copyright © 1997-2024 WAK - Wielkie Archiwum Komiksu | Strona działa od 21 lipca 1997 | Idea, gfx & code: Warlock | Stan odwiedzin: 5044646
Copyright © 1997-2024 WAK - Wielkie Archiwum Komiksu
Start witryny: 21 lipca 1997 | Idea, gfx & code: Warlock
Stan odwiedzin: 5044646