Po raz kolejny Maciej Jasiński pokazał jak zdolnym i znakomitym jest pisarzem. Tym razem w przystępny i czytelny sposób opowiedział o komiksie w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Jestem świeżo po lekturze jego książki, która nieodzownie wypełnia lukę pokoleniową, ale i historiograficzną. Niniejsza publikacja jest pierwszorzędną opowieścią o czasach, w których ukształtowała się wizja polskiego komiksu. Jest kompleksową opowieścią o polskim komiksie, od lat 60-tych do upadku komunizmu. Na łamach tej książki poznasz, dosłownie każdy aspekt tworzonych w tym okresie komiksowych opowieści, ich nawiązania i powiązania z czasami.
Poznasz historie gospodarki niedoboru i pomysłowość ludzi w obchodzeniu tych problemów. Zaznajomisz się z zagrożeniami propagandowego szufladkowania komiksu oraz z pasjami twórców i tego w jaki sposób wpływało czytanie, kombinowanie, rysowanie komiksów na nich i ich wizje amerykańskiego obrazowania świata.
Ta książka jest pełna cudownych opowieści, które przybliżają, jakże trudny był to okres dla Sztuki Komiksu. Maciej Jasiński idealnie wyjaśnia - dosłownie każdy niuansik - związany tym okresem. Np. wyjaśnia schemat kulturotwórczy, tych słynnych kiosków Ruch. Kolejek po komiksy, ale także obrazu samej kolejki pokazanej np. w gazecie z paskami komiksowymi na tle publikacji albumowej z Krajowej Agencji Wydawniczej.
W szesnastu rozdziałach, których tytuły pozwolę sobie tu zacytować; „Rozdział 1: Pan tu nie stał! Rozdział 2: Własne M Rozdział 3: Makatki, by zachować tynk gładki Rozdział 4: Czterokołowy przedmiot pożądania Rozdział 5: Miejsca prawdziwe i te mniej Rozdział 6: Oparte na faktach Rozdział 7: Na wakacje! Rozdział 8: Film najważniejszą ze sztuk Rozdział 9: Wsi spokojna, wsi wesoła! Rozdział 10: Młodzież przyszłością narodu Rozdział 11: Sport to zdrowie! Rozdział 12: Alkohol – Twój wróg! Rozdział 13: Problemy dnia codziennego Rozdział 14: Polityka i religia Rozdział 15: Śmiechem w system Rozdział 16: Sentymentalna podróż po latach” - opowiedział przejrzycie o komiksowym życiu w PRL'u. O jego zawirowaniach i paradoksach, a wszystko to w tle, z byciem z komiksem „za pan brat”.
Na sam koniec dodam, że jest to w dobrym sensie publikacja dla każdego! Młodszy czytelnik odkryje wiele, ale i dojrzały powróci z sentymentem do tamtych dziejów i niejeden raz da się zaskoczyć. Na marginesie. Zabierałem się do lektury tej książki przekonany, iż mam dość dużą wiedzę na temat tamtego okresu. Okazało się, iż myliłem się.
Ile w tej książce jest nowych rzeczy, wyciągniętych na światło dzienne dzięki benedyktyńskiej pracy Macieja Jasińskiego, zaś po przeczytaniu mogę śmiało stwierdzić, iż jest to rzecz nietuzinkowa i wyjątkowa w odbiorze, którą koniecznie musisz mieć w swoich zbiorach!
A na sam koniec dodam, że całość niniejszej książki została wzbogacona o przepiękne plansze komiksowe np. mistrzów Jerzego Wróblewskiego, Tadeusza Baranowskiego, Janusza Christy, Andrzeja Janickiego i innych wyjątkowych postaci. Reasumując ostatecznie, jest to nadzwyczajna, wspaniała publikacja, która powstała w wydawnictwie Ongrys, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Bydgoszcz!
Zdecydowanie polecam! Lektura obowiązkowa!
autor recenzji:
Dariusz Cybulski
06.05.2019, 17:33 |