97 lat temu, 23 stycznia 1923 r., Mieczysława Kowalska przekroczyła furtę klasztoru kapucynek w Przasnyszu.
Mieczysława Kowalska urodziła się w 1902 roku w Warszawie, w ateistycznej rodzinie związanej z ruchem komunistycznym. W 1920 r. Część jej najbliższej rodziny wyjechała do Związku Sowieckiego. Trzy lata później wstąpiła do zakonu klarysek kapucynek. Przyjęła imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus.
2 kwietnia 1941 roku została aresztowana razem z 35 swoimi współsiostrami z przasnyskiego klasztoru i wywieziona do obozu KL Soldau (Działdowo).
Ciężkie warunki obozowe pogłębiły chorobę płuc, na którą cierpiała zakonnica. Zmarła 25 lipca 1941 roku. Spodziewając się śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. W dwa tygodnie po jej śmierci wszystkie siostry zostały uwolnione.
3 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował ją w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Obóz KL Soldau (Działdowo) powstał na przełomie 1939/1940 roku i był miejscem śmierci i męczeństwa wielu Żydów i Polaków, wśród których znalazło się liczne grono osób duchownych.
Komiksowa opowieść "Mateczki", stworzona przez wybitnych autorów - scenarzystę Wojciecha Łowickiego i ilustratora Jacka Przybylskiego przybliża historie miedzy innymi Mieczysławy Kowalskie i tamte dramatyczne i wielkie dziejowo wydarzenia.