Słynny autor komiksów reportażowych przedstawia oryginalne, zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie zapomnianej zbrodni popełnionej w jednym z najbardziej udręczonych miejsc na świecie.
Rafah, miasteczko położone na samej krawędzi Strefy Gazy, to miejsce zapuszczone. Za budynkami z gołego betonu kryją się zaułki usłane śmieciami. W wąskich uliczkach roi się od małych dzieci i bezrobotnych mężczyzn. Na granicy z Egiptem trwa wyburzanie i obracanie w gruzy całych połaci miasta. Rafah to dziś, jak zawsze zresztą, jedno z niechlubnych ognisk najzacieklejszego konfliktu na świecie.
W przepaściach archiwów tkwi pogrzebany pewien krwawy incydent z 1956 roku, w którym od strzałów izraelskich żołnierzy zginęło 111 Palestyńczyków. Ów dzień w Rafah – masakra z zimną krwią czy też straszliwa w skutkach pomyłka, pozornie zaledwie przypis w obszernej historycznej relacji o zabijaniu – stał się areną konkurujących ze sobą prawd, tak charakterystycznych dla wojny niemożliwej do rozstrzygnięcia. Próbując dojść do sedna tego, co się wtedy wydarzyło, Joe Sacco zanurza się w codziennym życiu Rafah i sąsiedniego miasteczka Chan Junis, aby odkrywać gazańską przeszłość i teraźniejszość. Strefa Gazy. Przypisy to opowieść, która przechodzi płynnie od jednej wojny do drugiej, przerzucając most nad pięćdziesięcioma latami historii, a ożywiona głosami uchodźców i dzieci, wdów i szejków, skupia w sobie esencję tragedii.
Kolejny raz, podobnie jak w Palestynie i Strefie bezpieczeństwa Goražde, dzięki swemu niepowtarzalnemu wizualnemu zmysłowi dziennikarskiemu Joe Sacco przedstawia ziemię, o którą toczy się walka, z genialną dbałością o szczegóły. W Strefie Gazy. Przypisach, jak dotąd najambitniejszym ze swoich dzieł, przeobraża jeden z kluczowych konfliktów naszej epoki w doświadczenie bliskie i bezpośrednie.