BYŁ SOBIE KOMIKS
Multum przykładowych rysunków, schematów, spostrzeżeń i uwag przynosi na swoje nowe wykłady Scott McCloud. Prowadzi je pod hasłem "Stworzyć komiks".
Że to wykładowca nieprzeciętny mogliśmy przekonać się parę lat temu, w trakcie wykładów, które pomagały "Zrozumieć komiks" (KLIK). Już wtedy nie przynudzał, ale analizował, podsuwał swoim "studentom" pod nos wątki, smaczki i tropy pomagające odczytywać komiksy. Teraz - w podobny sposób - przyglada się samemu kreowaniu komiksów. Swe przemyślenia znów przelewa na wykłady w komiksowej formie.
"Stworzyć komiks" to znów mnóstwo rysunków, grafik, kadrów, kawałków plansz, sekwencji czy... rycin jak ta z przedstawionymi mięśniami twarzy. Na pierwszy rzut oka przypadkowe to rzeczy. Co wspólnego mają kadry z komikśów takich tuzów jak Art Spiegelman, Charles M. Schulz, Will Eisner, Osamu Tezuka, Craig Thompson, Steve Ditko, Jason Lutes, Marjane Satrapi, Daniel Clowes, Chris Ware, Jeff Smith czy Herge? Mają! Łączą je tematy poszczególnych wykładów składających się na publikację.
Scott McCloud zabiera słuchacza/czytelnika na wykład poświecony kadrom. Zastanawia się w trakcie jego np. nad sensownością niektórych kadrów w narracji. Nad kompozycją planszy poskładanej z poszczególnych obrazków czy też nad wyważenienim proporcji na niej. Innym razem - gdy bada temat postaci - zachęca do przyjrzenia się bohaterom. Do "płodzenia wiarygodnych postaci", kreowania ich życiorysów w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy o nich czytać. Nie na kolanie, naprędce, ale z duszą. Podobnie jest gdy opowiada o tworzenu świata. Zachęca do budowania bazy fotografii, dokumentacji, dbania o szczegóły. Szeroko omawia też np. kwestię narzędzi używanych w trakcie tworzenia komiksów.
W sumie wykładów mamy siedem. Piszę mamy... A zdawać by się mogło, że publikacja zatytułowana "Stworzyć komiks" powinna zainteresować wyłącznie osoby zajmujące się zawodowo tworzeniem komiksów właśnie. Fakt, to dla nich zamieszcza... Zadania domowe! Ale McCloud jest doskonałym gadułą, doskonałym nauczycielem, którego wykłady nie zanudzą też tych, dla których komiks jest wyłącznie produktem do czytania. Komiks o komiksie? McCloud udowania, że ma to sens.
Andrzej Kłopotowski
autor recenzji:
Mamoń
30.01.2022, 22:17 |