Zaproszenie do współpracy dla rysowników komiksów
Muzeum Stutthof zaprasza do współpracy rysowników, którzy chcieliby się podjąć stworzenia komiksu historyczno-edukacyjnego. Scenariusz komiksu "Opowieść więźnia KL Stutthof 1943-1945" napisano na podstawie historii Felicjana Łady, więźnia KL Stutthof nr 18 252.
Po lewej: Portret F. Łady wykonany nielegalnie przez współwięźnia, A. Nowaczyka, w 1944 r.
Komiks to biografia jednego z żyjących byłych więźniów obozu Stutthof – Pana Felicjana Łady (rocznik 1917). Piękny życiorys człowieka z Sosnowca, który wraz z rodzicami przyjechał budować nowe polskie miasto – Gdynię, zafascynował się morzem i maszynami. Był przedwojennym i konspiracyjnym harcerzem, działał w ZWZ/AK, zbierał materiały wywiadowcze w okupowanej Gdyni, został aresztowany i wraz z ojcem trafił do Stutthofu. Ojciec zmarł w obozie, a przy życiu młodego Felicjana trzymała zachowana i cytowana w scenariuszu nielegalna korespondencja z matką. W obozie Felicjan spędził 3 lata, uciekł zimą 1945 roku w trakcie ewakuacji pieszej obozu. Po wojnie nie było łatwo mu zaaklimatyzować się do nowej rzeczywistości, pracował w stoczni w Gdańsku, pracując fizycznie zdobył tytuł inżyniera i był autorem kilku patentów okrętowych. Utrudniano mu awans i rozwój naukowy, bo był ze Stutthof, nie dał się zapisać do partii, jak sam mówił: „Czasem byłem czarną owcą, ale nigdy nie czerwoną”. Na emeryturę w stoczni przeszedł w 1980 roku.
Tłem opowiadania o pojedynczej autentycznej osobie jest najnowsza historia Pomorza i Polski. Wydawnictwo ilustrowane będzie także częściowo oryginalnymi pamiątkami – listami, portretami itp. ze zbiorów Pana Felicjana.
Objętość wydawnictwa w proponowanym kształcie to ok. 90-100 stron/plansz.
Wszystkich zainteresowanych podjęciem współpracy / złożeniem oferty zapraszamy do kontaktu z Muzeum Stutthof:
|
|