Komiks o Katyniu z Zin Zin Press
Opowieść graficzna będzie miała swą premierę w kwietniu tego roku, w 70. rocznicę tragedii. Scenariusz komiksu stworzyli Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk, plansze opracują graficznie: Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Michalski i Jerzy Ozga (trzy wstępne plansze jego autorstwa do obejrzenia tutaj), który zaprojektuje także okładkę. Za opracowanie graficzne (layout) albumu odpowiedzialny jest Wojciech Nawrot. On też narysuje plansze przedstawiające uzbrojenie i sprzęt wojskowy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej z lat 1939-1940. Redakcją całości zajmie się Piotr Gociek.
Tekst historyczny, który dopełni całość wydania, napisze dr Tadeusz A. Kisielewski, autor publikacji o II wojnie światowej, m. in. ,,Katyń. Zbrodnia i kłamstwo" (Rebis, 2008). Uzupełnią go zdjęcia archiwalne. Dodane zostaną też kalendarium wydarzeń oraz słownik wybranych terminów znajdujących się w albumie.
Publikacja powstaje dzięki dofinansowaniu Narodoewgo Centrum Kultury w ramach Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej.
Stworzenie opowieści graficznej o zbrodni katyńskiej opiera się o scenariusz powstały głównie na podstawie wspomnieniowych książek Józefa Czapskiego, malarza, żołnierza i pisarza, "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi", w których autor zawarł opis losów polskich oficerów osadzonych po 17 września 1939 r. w sowieckich obozach (większość z nich została zamordowana w Katyniu, Charkowie i Twerze) oraz dzieje poszukiwania tych oficerów z chwilą powstania w ZSRR polskiej armii gen. Andesra w 1941 r., kiedy to jeszcze nie było wiadomo, co się z zaginionymi żołnierzami stało. Biografa Józefa Czapskiego, który przeżył 97 lat, a po wojnie związany był ze środowiskiem paryskiej "Kultury", daje też możliwość na prześledzenie losów ujawniania i zafałszowywanie prawdy o Katyniu w czasie wojny i przez dziesiątki lat po jej zakończeniu. Scenariusz opiera się też na relacji Stanisława Swianiewicza - jedynego ocalałego z transportu na miejsce egzekucji w lesie katyńskim.
źródło: Zin Zin Press
|
|