Wspomnienia w plakatach – wystawa komiksów
Co wspomina generacja Niemców, których życie po połowie przypadło na dwa okresy historycznie: podziału kraju i jego zjednoczenia?
Wielokrotnie nagradzany autor o pseudonimie Flix postanowił zadać to pytanie zarówno sobie samemu, jak i swoim przyjaciołom. Dzięki temu powstał swoisty kalejdoskop osobistych refleksji związanych z „tą i tamtą stroną życia” przed i po upadku muru. Autor sięga do formy komiksu i przedstawia dyktaturę i demokrację, relacjonując w bardzo autentyczny, wyrazisty i wielopoziomowy sposób życie w NRD i RFN. Nie bez znaczenia jest zabawność i jednoczesna szczerość poszczególnych epizodów.
Atutem prezentacji komiksów jest ich dwujęzyczna forma.
Wystawę komiksów będzie można zobaczyć w dniach od 5 czerwca do 2 lipca 2011 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Otwarcie wystawy w dniu 5 czerwca o godz. 17.00 zaszczyci swoją obecnością sam autor komiksów, zapraszając jednocześnie na wieczór autorski.
Organizatorami przedsięwzięcie są Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze. Pomysłodawcą wystawy jest Martin Fleschenberg - lektor DAAD pracujący w Instytucie Filologii Germańskiej. Wystawa powstała przy współudziale Liliany Sadowskiej z Instytutu Filologii Germańskiej oraz Doroty Kaczmarek z Biblioteki „Norwida”.
W programie tegorocznego Festiwalu Nauki organizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski znajdą się również warsztaty translatorskie, prowadzone przez tłumacza polskiej wersji komiksów – Marka Kraskę oraz ich autora Flixa. Warsztaty odbędą się w dniu 5 czerwca 20111 w Sali Klubowej Zielonogórskiego Ratusza w godz. od 13.00 do 15.00.
O autorze: twórca o pseudonimie Flix mieszka obecnie w Berlinie. W roku 2002 obronił w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Saarbrücken pracę dyplomową prezentując ją w formie komiksu. Wkrótce potem komiks ten został opublikowany w jednym z niemieckich wydawnictw, a ich autor otrzymał liczne nagrody. Od tego momentu zaczęła się jego działalność jako twórcy komiksów. W latach następnych zostały wydane obok wspomnień „Da war mal was ...“ („Pamiętam jak ...”) również innego rodzaju komiksy. Do tej pory na język polski zostały przetłumaczone dwie publikacje: „Da war mal was ...“ („Pamiętam jak ...”) oraz „mädchen“ („Dziewczyny“) wydane przez „timof i cisi wspólnicy”.
Po zakończeniu studiów Flix podjął pracę wykładowcy rysunku na swojej macierzystej uczelni w Saarbrücken. Jednocześnie zajmuje się również z prowadzeniem warsztatów w Niemczech i za granicą.
info: Marek Kraska
|
|