Antologia komiksów o historii Gliwic
Najlepsi polscy komiksiarze zebrali się, by stworzyć antologię poświęconą historii Gliwic. Są wśród nich: Marek Turek, Mikołaj Ratka, Przemysław Surma, Daniel Gizicki, Kajetan Wykurz, Marcin Surma, Rafał Szłapa, Tomasz Kontny, Anna Helena Szymborska, Daniel Gizicki, Grzegorz Pawlak, Dominik Szcześniak i Maciej Pałka. O kilka słów na temat antologii poprosiliśmy Mikołaja Ratkę, koordynatora projektu. Kibicujcie i słuchajcie:
Komiksy historyczne stanowią pokaźny segment naszego wątłego rynku. Można pokusić się o stwierdzenie, że wśród różnych instytucji i urzędów panuje swego rodzaju moda na tę właśnie odmianę komiksowego medium. Komiksy historyczne są więc tworzone przeważnie na zamówienie i za zadanie mają edukować. Ślepe podporządkowanie komiksu celom edukacyjnym jest jednak zwykle największą bolączką tych publikacji, w których fabuła sprowadzana zostaje najczęściej do roli obrazkowego streszczenia podręcznika. Wydaje się, że urzędy i instytucje zwracają uwagę niemal wyłącznie na ten edukacyjny wymiar komiksu historycznego. Oczywiście istnieją wyjątki. Mam nadzieję, że już wkrótce dołączy do nich pozycja przygotowywana w muzeum miejskim w Gliwicach.
Razem z grupą komiksiarzy szykujemy bowiem antologię szortów poświęconych historii Gliwic. Powstaje osiem komiksów o najważniejszych wydarzeniach z dziejów miasta. Komiks nigdy nie zastąpi podręcznika (wręcz nie powinien tego robić), dlatego postanowiliśmy odejść od szkolno-podręcznikowej formy prezentowania historii, czyli ograniczenia fabuły do suchych faktów historycznych. W większości będą to fikcyjne opowieści z historią gdzieś w tle, komiksy inspirowane określonymi wydarzeniami, w których na plan pierwszy wysuwać ma się interesująca fabuła. Ponieważ dzieje Gliwic nie są szczególnie znane, w gotowej antologii każdy szorciak poprzedzi krótkie opracowanie historyczne tematu.
Do udziału w antologii w pierwszej kolejności zaprosiłem autorów związanych z Gliwicami. Zwróciłem się również do komiksiarzy charakteryzujących się ciekawym, wyrazistym stylem, ponieważ jednym z celów antologii jest zaprezentowanie różnorodności, jaką oferuje komiksowe medium. W zbiorku znajdą się więc szorty z pogranicza różnych gatunków komiksu i różnych jego odmian. Oprócz historii w kolorze, czerni i bieli, czytelnicy przeczytają komiks niemy oraz krótką formę nawiązującą do "protokomiksów". Antologia to również przekrój przez rozmaite fabuły: obyczajowe, humorystyczne, przygodowe, fantastyczne, a także zahaczające o opowieści grozy.
Czy uda się nam wyjść poza stereotypowy obraz komiksu historycznego czytelnicy przekonają się na początku przyszłego roku. Kadr na górze pochodzi z komiksu Dominika Szcześniaka i Macieja Pałki.
info: ziniol.blogspot.com
|
|