"Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy"
Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach i Wojtek Łowicki zapraszają na wystawę: "Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy". Wernisaż już w piątek, 30 listopada - w dzień 'andrzejkowy' (co na ekspozycji będzie miało swoje odniesienie!). Zapraszamy na ulicę Kaliską nr 25 na godzinę 17.
Wszyscy, cały świat, ba, z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych". Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.
Dzięki tej wystawie zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.
Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie...) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru .A przecież była to - cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka - reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego.
Będą też i niespodzianki - dedykacje skierowane do widzów. Organizatorzy poprosili kilkoro twórców o oryginalne, specjalnie na te okazję przygotowane plansze. Będzie je można również podziwiać na ekspozycji. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosi socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wojciech Łowicki
kurator wystawy, autor cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem"
wojciech.lowicki@wp.pl / tel. 725 110 010
|
|