Zakończono etap kompletowania materiałów do antologii komiksowej "Krakers 43". Dwa zapowiadane wcześniej komiksy ("Przygody Niny" i "Tajemnica odwróconej piramidy") wypadły i zostały przeniesione do przyszłych wydań "Krakersa" (jeśli zostaną wydane).
Ostateczna zawartość "Krakersa" będzie następująca:
- "Bufallo Bill" - western z 1959 r. Rysunki: Jan Skowron. Scenariusz: D.J. i R.J. 16 odcinków na 8 stronach.
- "Krzyż wojenny" - komiks wojenny z 1960 r. Tekst: F. Markiewicz i Jerzy Różycki. Rysunki: Jan Skowron. 14 odcinków na 7 stronach.
- "Jeździec w masce" - komiks z 1958 r. o zamaskowanym jeźdzcy przypominającym Zorro. Tekst i rysunki: Jan Skowron. 12 odcinków na 6 stronach.
- "Niedźwiedzie zapadły w sen" - komiks kryminalny Mieczysława Teodroczyka i Jana Skowrona opublikowany w 1959 r. w "Świecie Młodych". 11 odcinków na 6 stronach.
- "Historia o Januszu Korczaku i pięknej Miecznikównie" - komiks historyczny z 1960 r. według powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego osadzonej w realiach XVII wieku. Scenariusz: Jerzy Różycki. Rysunki: Jan Skowron. 11 odcinków na 6 stronach. Imię i nazwisko bohatera nie ma nic wspólnego z autorem książek dla dzieci.
- "Bir el Gazal" - komiks awanturniczo-przygodowy Jana Skowrona, którego akcja dzieje się w Syrii. 16 odcinków na 10 stronach.
- "Starzec i chłopiec" - komiks Alima Welitowa wg opowiadania Wiaczesława Buhrajkowa. 16 stron.
- "Niezwykły gość" (tytuł może ulec zmianie) - komiks Igora Kolgarjowa. Wierna adaptacja książki Herberta George'a Wellsa (powieść była wydana w Polsce tylko raz, przed II wojną światową). 18 stron. Historia upadłego anioła, który trafia na Ziemię i próbuje zaadoptować się do codziennego życia. Ma z tym problemy, gdyż z powodu jego dobra i czystości ludzie go nie lubią.
- "Ostatni z magów" - komiks fantasy Raszida Janowa z Rosji. 8 stron.
- "Arena" - komiks fantasy z Brazylii. Scenariusz: Walter Klattu. Rysunki: E.C. Nickel. 10 stron.
- "Muru" - komiks fantastyczny z Brazylii. Scenariusz: Walter Klattu. Rysunki: Fabio Cobiacio. 8 stron.
- "Urian" - komiks fantasy z Brazylii. Scenariusz: Walter Klattu i Honório. Rysunki: Mozart Couto. 10 stron.
- "Macarius" - komiks fantastyczny z Brazylii. Scenariusz: Fernando Ribeiro (lub Nando Alves?). Rysunki: Luiz Eduardo. 10 stron.
- "Zulu" - komiks fantasy z Brazylii. Scenariusz: Walter Klattu i Gian Danton. Rysunki: Will. Współpraca: Soter Bentes i Rodrigo Lara. 10 stron.
- "Proto 9" - komiks fantastyczny z Brazylii. Scenariusz: Gian Danton i Walter Klattu. Rysunki: Sebastiao Seabra. 9 stron.
- "Obrzęd He'e Nalu" - komiks fantasy z Brazylii. Autor: Soter Bentes. 12 stron.
- "Korona stworzenia" - mini-album komiksowy Ilszata Walinurowa z Rosji. 27 stron.
PRÓBKI WSZYSTKICH KOMIKSÓW MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ.
Prawie wszystkie komiksy, prócz "Korony stworzenia", który Ilszat Walinurow stworzył specjalnie dla "Krakersa", zostały już przetłumaczone na język polski. Aktualnie trwają prace wstępne nad składem do druku.
Równocześnie informujemy, że redakcja Krakersa pozyskała 178. stronicowy komiks przygodowo-podróżniczo-awanturniczy hiszpańskiego autora, którego próbki można zobaczyć pod poniższymi linkami:
Na chwilę obecną rozważane są dwie opcje wydania:
- w jednym kawałku, jako album (podobnie jak było z komiksem "Fluff"),
- w dwóch odcinkach w antologiach razem z komiksami innych autorów.
Komiks ma układ poprzeczny - może zostać wydrukowany na 178. stronach w poprzek strony (1 plansza na 1 stronę, tak jak np. w pierwszym wydaniu "Złotego pucharu" z cyklu "Kajko i kokosz"), lub na 89 stronach w normalnym układzie (2 plansze na 1 stronę). Redakcja Krakersa stawia raczej na układ poprzeczny, gdyż w wariancie nie-poprzecznym komiks straciłby na czytelności (mniejsze literki i mniejsze obrazki). Istnieje również pomysł, by "Krakersa 43" i "Krakersa 44" wydać równocześnie, ale miałoby to wady i zaletę. Wady: zainteresowani zakupem obu wydań musieliby dokonać wpłaty za oba numery równocześnie i opóźniłoby się wydanie "Krakersa 43" o czas niezbędny do przetłumaczenia i złożenia "Krakersa 44", zaleta - byłby tylko jeden koszt wysyłki. Redakcja Krakersa czeka na Wasze opinie: w jednym kawałku czy w dwóch? Razem czy w odstępie np. pół roku?
Do minimalnego opłacalnego nakładu brakuje jeszcze zamówień na 30 egz. "Krakers 43" planowany jest na przełom lutego i marca 2015 r. Wszystkich, którzy jeszcze nie zamówili "Krakersa 43" a chcieliby go nabyć, redakcja prosi o wiadomość. Można także zapisywać się już na "Krakersa 44". Choć data wydania nie jest jeszcze znana - można zakładać, że także ukaże się w 2015 r.
info: Michał Antosiewicz