Doktor ESPERANTO w Białymstoku!
Zapraszamy wszystkich 15 grudnia o godzinie 18:00 do Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ulica Warszawska 19, w Białymstoku na promocje wyjątkowego wydawnictwa. W tym dniu mija 155. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, z tej okazji CLZ przygotował nietuzinkowy komiks pt. Doktor ESPERANTO.
Albumik jest próbą przybliżenia postaci Patrona CLZ. Do opowieści o życiu i dokonaniach Ludwika Zamenhofa. wybraliśmy formę komiksu, by stworzyć wydawnictwo atrakcyjne dla młodych odbiorców. Jednocześnie staraliśmy się, by książka zawierała jak najwięcej faktów z życia samego Zamenhofa oraz choćby minimalny zasób informacji związanych z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto. Dzięki temu Doktor ESPERANTO ma szansę stać się satysfakcjonującą lekturą dla czytelników niezależnie od wieku. Scenariusz napisał Wojciech Łowicki. Autorem rysunków jest Daniel Baum.
Daniel Baum
ur. w Łodzi w 1982 roku. W 2002 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, a po kolejnych pięciu latach, w grudniu 2008 roku, uzyskał tytuł magistra na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP w pracowni profesora Mariana Kępińskiego. Wraz z prof. Gabrielem Kołatem i rysownikami Wojtkiem Prokopem i Danielem Gembusem tworzy grupę COMIX'sage, z którą wydał albumy COMIX'sage (wyd. Afres 2009) oraz T-Raperzy znad Wisły: Misja Mars (wyd. Afres 2009). Oprócz tego jest autorem m.in. okładki do płyty T-Raperów znad Wisły Ekshumacja 2 (wyd. AGORA SA 2009), okładek płyt zespołu Samokhin Band „Samokhin Band" (wyd. EMI Music Poland 2008) i „Perestroika" (wyd. Radio Łódź 2013), ilustracji do rządowej kampanii społecznej przeciwko dyskryminacji (www.siecrownosci.gov.pl). Poza tym, wraz z Pauliną Królikowską, scenarzystką wyróżnionego przez MPW komiksu „Stąd do Wolności", który jest zarazem pierwszym na skalę międzynarodową komiksem z alfabetem Braille'a, integrującym czytelników widzących i niewidomych, niestrudzenie pracuje nad rozpowszechnieniem tego pomysłu. Pracował również jako asystent w pierwszej w Polsce Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu prowadzonej przez prof. Gabriela Kołata. Prowadzi także prelekcje i warsztaty rysunkowo-malarskie oraz komiksowe w ramach różnych wydarzeń, w tym podczas festiwalu „mŁodzi z pasją" w 2012 roku oraz, w 2013 roku, w ramach obchodów 68. rocznicy wyzwolenia Łodzi spod okupacji hitlerowskiej. Na co dzień pracuje w branży reklamowej jako rysownik, grafik i storyboardzista oraz prowadzi pracownię aerografu airbrushing.pl W ramach tej działalności wykonał m.in. malowanie artystyczne deski kitesurfingowej dla miliardera i filantropa, sir Richarda Bransona. Jest autorem ilustracji i rysunków do filmu dokumentalnego „Ikony srebrnego ekranu" o Stanisławie Mikulskim i innych gwiazdach kina PRL. Zapalony twórca komiksów historycznych, szczególnie tych związanych z I i II wojną światową.
www.danielbaum.pl
Wojciech Łowicki
Urodzony w 1972 roku. Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). W latach 90. XX w. redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" (m.in.: „Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka", "Propaganda PRL w komiksie"). Członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem" (plus wersja francuska). Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie). Działacz na rzecz założenia pierwszego w kraju muzeum komiksu polskiego (ma powstać w Toruniu i bedzie przez niego prowadzone). Pomysłodawca i współorganizator oraz dyrektor toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Wiceprezes Fundacji CeBeO. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Konsultant ds. komiksu (m.in. współpraca z domami aukcyjnymi, np. Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
ZAPAMIĘTAJ!
15 grudnia 2014 (poniedziałek), godz. 18.00, Doktor ESPERANTO - komiks o Ludwiku Zamenhofie. Gość specjalny: Daniel Baum, autor rysunków. Prowadzący: Andrzej Kłopotowski. Tylko podczas spotkania komiks w cenie promocyjnej 20 zł. Po spotkaniu zapraszamy na urodzinowy tort! POLECAMY I ZAPRASZAMY!
info: www.centrumzamenhofa.pl
|
|