Krakers 44 - Kim jest Giove Toppi?
Jak informowano w zapowiedziach "Krakersa 44/2015", ukaże się w nim 176-stronicowy komiks przygodowy "Przygody Juana i Luisa", ktorego autorem jest Giove Toppi. Według planów wydawniczych, komiks trafi do druku na początku listopada i ukaże się oficjalnie 1 grudnia 2015 r. Osoby, które jeszcze go nie zamówiły, mają jeszcze taką możliwość. W wyniku głosowania on-line czytelników "Krakersa", którzy mieli do wyboru:
...komiks zostanie wydrukowany oryginalnym rastrem. Okazało się, że większość czytelników "Krakersa" woli poczuć "oryginał" (76% głosów) niż ujrzeć "photoshopowe czary" (24% głosów).
A teraz parę słów o autorze... Giove Toppi nie jest jednym z wielu twórców komiksów z zamierzchłej przeszłości. Dla włoskich komiksiarzy jest postacią kultową, gdyż uznawany jest za... ojca włoskiego komiksu. Poniżej przedstawiamy wersję roboczą notki biograficznej w tłumaczeniu Marka Misiory.
GIOVE TOPPI
Urodził się w Ankonie 2 sierpnia 1889 r., zmarł 21 lipca 1942 r. Zwany jest ojcem włoskiego komiksu.
Karierę zawodową rozpoczął w 1918 roku publikując komiksy w gazecie "La Voce del Piave". W latach 1920. przeniósł się do Florencji, gdzie współpracował z takimi czasopismami, jak "Il Giornalino della Domenica" i "Il Brivido". Później poznał wydawcę Nerbiniego, z którym rozpoczął wielką współpracę, tworząc m.in. główną kolumnę tygodnika satyrycznego "420" (we współpracy z Gino Schiattim).
Giove Toppi jest autorem setek okładek i ilustracji do książek Nerbiniego wydanych w latach 1920. i 1930. Jego miejsce w historii komiksu związane jest z Disney'em i stworzeniem włoskiego czasopisma „Topolino" - publikującego przygody słynnej Myszki Miki oraz zabawnego słonika.
Myszka Miki ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w "L'Illustrazione del Popolo" w Turynie latem 1930 roku, ale była to publikacja jednorazowa. Dwa lata później, w 31 grudnia 1932 r., wydawca Nerbini zaczął publikować przygody Myszki Miki cyklicznie w nowej gazecie „Topolino", a pierwszym rysownikiem pierwszego numeru był Giove Toppi, który prawdopodobnie był również autorem winiety czasopisma.
Z powodu problemów z prawami autorskimi do postaci Myszki Miki, wydawca zastąpił ją myszką Topo Lino, rysowaną przez Toppiego do roku 1934, kiedy nabyto licencję od Disney'a.
Nowa muza pochłonęła Toppiego. Rysował m.in. „Flasha Gordona", „Mandrake'a", „Fantoma", „Cino e Franco" i wiele innych komiksów. Był pierwszym włoskim autorem, który przeszedł z komiksów podpisanych wierszem na rzecz dymków.
Z innych jego dokonań warto wspomnieć o współpracy z "L'avventuroso" (dla którego tworzył okładki) oraz o realizacji pierwszej włoskiej komiksowej serii detektywistycznej pt. "Renato Gallo (Wyzwanie dla bandyty)". Projektował również ilustracje do książek dla dzieci („Lord Sister", „Iwan Groźny", „Le", „I precursori del Risorgimento"), a także dla dorosłych - zilustrował powieść „Le 32 amanti di fra Diavolino, lo strangolatore di Napoli" („32 kochanki Diavolina, dusiciela z Neapolu").
Giove Toppi zajmował się nie tylko ilustracją i komiksem, ale był również uznanym kompozytorem muzycznym.
info: Michał Antosiewicz
|
|