Łódź zaczęła się w... Kielcach
Dokładnie przed 25 laty (2 lutego 1991 roku) miał miejsce I Ogólnopolski Konwent Komiksu. Imprezę zorganizowano w Kielcach. Pół roku później II konwent odbył się już w Łodzi, gdzie trwa do dziś.
W 1991 roku rynek komiksowy w wolnej Polsce raczkował. Na "wybuch" fanzinów przekształcanych następnie w magazyny trzeba było jeszcze poczekać kilka lat. W kioskach trwał magazyn „Komiks" - przekształcony z „Komiksu Fantastyki" - który stawiał na publikacje z rynku frankofońskiego.
Spotkanie w Kielcach było kameralnym spotkaniem. Ale było tez okazją do spotkania się ludzi z tzw. środowiska. Zorganizowali je Robert Łysak, Jerzy Ozga i Tomasz Łukaszczyk.
- W dwudniowej imprezie nazwanej I Ogólnopolskim Konwentem Komiksu poznali się, dziś już uznani, twórcy komiksu i osoby zajmujące się komiksem od strony teoretycznej, publicystycznej, informacyjnej, organizacyjnej i wydawniczej. Imprezie w pałacyku Zielińskiego towarzyszyła wystawa prac twórców - wspomina Witold Tkaczyk z Zin Zin Press, jeden z uczestników spotkania.
Na ciąg dalszy nie trzeba było długo czekać. Już jesienią ekipa łódzka zorganizowała drugie spotkanie komiksowe, tym razem we włókienniczej stolicy Polski. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dziś do Łodzi rokrocznie przybywają fani komiksu z całej Polski. Impreza z Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu przekształciła się w Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Gośćmi imprezy byli m.in. Moebius, Milo Manara, Simon Bisley, Grzegorz Rosiński, Janusz Christa czy Tadeusz Baranowski. W Łodzi pojawia się też cała czołówka krajowych twórców - by wspomnieć Śledzia, Przemysława Truścińskiego, Tomasza Leśniaka czy Rafała Szłapę.
info: AK |
|
|