23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
05-07.10.2012, Łódź
Tegoroczny festiwal będą zapowiadały dwa przedsięwzięcia okołokomiksowe. Pierwsze wydarzy się 28 sierpnia 2012 – będzie to event z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Tego dnia od godz. 12.00, w łódzkim Pasażu Schillera, będzie można nie tylko przeczytać wiele dobrych komiksów, ale spotkać się z rysownikami i ludźmi zajmującymi się historiami obrazkowymi.
Drugi event to „The Big Boat Of Humour – Wielki Turniej Rysowników Satyrycznych o nagrodę Stacji Nowa Gdynia”, który odbędzie się 30 września 2012 na terenie Stacji Nowa Gdynia (Zgierz, ul. Sosnowa 1). Początek – godz. 11.00. W programie znajdą się warsztaty, które poprowadzi znany łódzki rysownik Jakub Wiejacki, turniej rysunkowy z udziałem profesjonalnych rysowników i publiczności oraz wernisaż wystawy pokazującej najlepsze rysunki satyryczne o Łodzi, jakie napłynęły przez ostatnie sześć lat na konkurs The Big Boat Of Humour.
23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się, zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy weekend października – w tym roku między 5 a 7 dniem tego miesiąca. Za centrum festiwalowe jak zwykle posłuży Łódzki Dom Kultury. Jednak program imprezy realizowany będzie w wielu innych miejscach, m.in. w Textilimpeksie, Hotelu Centrum, Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Hotelu Grand, Wytwórni, Stacji Nowa Gdynia oraz w łódzkich klubach i galeriach.
Tegoroczne MFKiG zdominują artyści z krajów, w których na co dzień mówi się po angielsku. Bez wątpienia jedną z gwiazd będzie ilustrator i rysownik Dave McKean z Wielkiej Brytanii, w Polsce znany m.in. ze współpracy z pisarzem i komiksowym scenarzystą Neilem Gaimanem (ich wspólne dzieła to m.in. „Sandman” i „Koralina”). To spod jego ręki wyszedł jeden z najsłynniejszych komiksów o Batmanie – „Azyl Arkham”, napisany przez Granta Morrisona. Na całym świecie sprzedało się ponad pół miliona egzemplarzy tej graficznej powieści, pełnej nawiązań do filozofii Junga czy kart Tarota. Oprócz historii obrazkowych i ilustracji książkowych McKean tworzy okładki płyt – jego prace zdobią albumy nagrane przez Tori Amos, Alice’a Coopera, Billa Laswella czy grupę Kreator. Słynny na całym świecie Brytyjczyk współpracuje też z branżą filmową – projektował m.in. postaci do serii filmów o Harrym Potterze.
Po raz drugi Łódź odwiedzi znakomity rysownik Simon Bisley, znany z takich komiksów, jak „Lobo”, „Sędzia Dredd”, „Batman” czy „Slaine”. W ubiegłym roku na spotkaniu z Bisley’em kinowa sala Łódzkiego Domu Kultury pękała w szwach, a po autograf intrygującego twórcy (w jego bibliografii można znaleźć zarówno komiksy erotyczne jak i rewelacyjny album z ilustracjami do „Biblii”) trzeba było stać dwie godziny w kolejce. Ogromnym wydarzeniem będzie wizyta w Łodzi Melindy Gebbie – amerykańskiej rysowniczki, prywatnie żony Alana Moora – uznawanego za jednego z najlepszych scenarzystów wszech czasów. Niedawno ukazało się w Polsce ich wspólne, dość kontrowersyjne i skierowane tylko do dorosłego czytelnika dzieło „Lost Girls”. Listę gości z kręgu komiksu anglojęzycznego uzupełnią John McCrea oraz Cameron Stewart – uznani, wielokrotnie nagradzani twórcy tworzący dla amerykańskich wydawnictw.
Interesująco zapowiadają się spotkania z Igortem oraz Tony’m Sandovalem. Ten pierwszy jest włoskim rysownikiem, scenarzystą i wydawcą, znanym polskiej publiczności z albumu „5 to liczba doskonała” – bardzo ciekawej opowieści o włoskiej mafii. Z kolei Sandoval to kochający mroczne klimaty Meksykanin (miłośnik doom metalu oraz malarstwa Zdzisława Beksińskiego), który opublikował w Polsce już trzy albumy – przepięknie namalowane „Wybryki Xinophixeroxa”, „Trup i sofa” oraz „Nokturno”. Na liście gości zagranicznych znajdą się też m.in. Ukraińcy biorący udział w komiksowym projekcie City Stories (citystories.eu), Portugalczycy, Hiszpanie oraz Serb.
Festiwalowi towarzyszyć będzie niemal 20 ekspozycji, w tym przekrojowa prezentacja komiku iberyjskiego. Po raz pierwszy MFKiG przygotuje ekspozycję poświęconą… scenarzyście komiksowemu, z zamiarem kontynuowania pomysłu w latach następnych. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa (tam zawiśnie część festiwalowych wystaw) pokazane zostaną komiksy różnych autorów, które łączy nazwisko Grzegorza Janusza – jednego z najlepszych obecnie polskich twórców scenariuszy i dialogów. Publiczność zobaczy też prace znakomitego łódzkiego artysty – Jakuba Wiejackiego.
Program uzupełnią warsztaty dla twórców oraz liczne, specjalne strefy: gier, targowa, dziecięca, Star Wars, komiksu japońskiego i inne. Jak co roku odbędzie się Sympozjum Komiksologiczne. Wydawcy szykują na pierwszy październikowy weekend masę komiksowych premier.
Czas trwania: 5-7 października 2012
Miejsce: Łódź
Strona oficjalna: komiksfestiwal.com